Trwa spotkanie premiera z górnikami

W południe w Kancelarii Premiera rozpoczęło się spotkanie Donalda Tuska z przedstawicielami górniczych związków zawodowych. Rozmowy mają dotyczyć perspektyw poprawy sytuacji Kompanii Węglowej oraz stanu polskiego górnictwa.

Rzecznik śląsko-dąbrowskiej Solidarności Grzegorz Podżorny powiedział, że jeśli rozmowy zostaną ocenione przez związkowców jako „mydlenie oczu i dalsze przekazywanie deklaracji” i nie będzie żadnych konkretów, to rozważą oni scenariusz akcji protestacyjnej jeszcze przed 25 maja, czyli przez wyborami do PE.

„Górnicy są gotowi na różne scenariusze, jeśli się okaże, że te rozmowy nie przyniosą pożądanego rezultatu w postaci konkretnych podpisanych dokumentów, o których była mowa w Katowicach” – oświadczył Grzegorz Podżorny.

W czwartek Tusk zapowiedział, że podczas spotkania mają być omówione wstępne kroki naprawcze, czy też przygotowania do wstępnych kroków naprawczych w Kompanii Węglowej.

„Zastanowimy się też, na ile rzeczywiście ewentualne ustawowe przesunięcie płatności do ZUS pomoże zrestrukturyzować sytuację w kopalniach, a na ile ma być tylko takim odkładaniem w czasie zobowiązania” – mówi Donald Tusk.

Dodał, że w pierwszym z tych przypadków byłby gotów do pozytywnej oceny pomysłu. Premier nie wykluczył też, że zaprosi przedstawicieli górniczych związków na specjalne spotkanie w środę w Brukseli, na którym – jak mówił – będzie prezentować projekt unii energetycznej. W jego ocenie, górnicy i rząd mają w tej sprawie „ewidentnie wspólny interes”.

„Przedstawiciele związków uczestniczą w pracach zespołu, który przygotowuje nas do dyskusji o pakiecie klimatyczno-energetycznym” – przypomniał Tusk. Rzecznik prasowy NSZZ „Solidarność” Marek Lewandowski poinformował po czwartkowych obradach Komisji Krajowej, że związek przeprowadzi ogólnopolską akcję protestacyjną, jeśli w najbliższych dniach nie będzie decyzji rozwiązujących sytuację w górnictwie.

Decyzja i termin ewentualnej akcji uzależnione są od przebiegu i wyniku rozmów z rządem – podkreślił rzecznik. Górnicza „Solidarność” oczekuje od szefa rządu przedstawienia konkretnych rozwiązań dotyczących poprawy sytuacji w sektorze węglowym.

„Nie damy się już nabrać na kolejne obietnice bez pokrycia” – oświadczył przewodniczący górniczej „S” Jarosław Grzesik. Piątkowe spotkanie ma być kontynuacją dyskusji Donalda Tuska z przedstawicielami górniczych central związkowych. 5 maja premier rozmawiał ze związkowcami o trudnej sytuacji branży w Katowicach. Po tych rozmowach szef rządu zaprosił związkowców do swojej kancelarii. Dzień później odbył się „szczyt węglowy” – pomyślany jako spotkanie szerszej reprezentacji rządu, związków, szefów spółek węglowych oraz ekspertów.

Po „szczycie węglowym” premier mówił m.in. o promocji i ochronie polskiego węgla jako rekomendowanym kierunku działań dla tej branży. Zapowiedział też m.in. analizę możliwości eliminacji „nieuczciwego” importu węgla i usprawnienia handlu tym surowcem, a także przegląd obciążeń fiskalnych górnictwa i prawa zamówień publicznych.

Wskazał również na konieczność poprawy konkurencyjności polskiego węgla. 7 maja, podczas otwarcia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, Donald Tusk akcentował, że bezpieczeństwo energetyczne oznacza rehabilitację polskiego węgla. Zapowiedział m.in. decyzje finansowe, by osiągnąć ten cel. W ub. piątek premier poinformował, że rozważane jest przedłużenie terminu spłaty zadłużenia Kompanii Węglowej wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zapowiedział, że konkretne ustalenie w tej materii ma być gotowe właśnie na spotkanie ze związkami.

Po piątkowym spotkaniu w Warszawie kolejne rozmowy rządu z górniczymi związkami zaplanowano na przełom maja i czerwca. Wtedy mają zostać podsumowane rekomendacje dla branży przygotowane przez zespół rządowy. Pod koniec kwietnia tysiące górników manifestowały na ulicach Katowic, domagając się od rządu planu ratunkowego dla branży, która ich zdaniem jest w katastrofalnej sytuacji. Chcą m.in. zahamowania nadmiernego importu węgla i nowej strategii dla górnictwa. Była to najliczniejsza manifestacja na Śląsku w ostatnich latach.

PAP

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl