fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

Dziś prezentacja programu „Mieszkanie Plus”

Premier Beata Szydło oraz minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk zaprezentują dziś program „Mieszkanie Plus”. Głównym celem programu ma być umożliwienie dostępu do rynku mieszkaniowego szerszej grupie Polaków.

Rząd planuje wybudować na gruntach Skarbu Państwa lokale na wynajem. Z zapowiedzi resortu budownictwa wynika, że koszt budowy metra kwadratowego takiego mieszkania ma nie przekraczać 3 tys. zł. Czynsz za lokal będzie niższy od rynkowego.

W przyszłości, gdy sytuacja osoby wynajmującej poprawi się, będzie ona mogła spłacić cześć kosztów budowy, aby stać się właścicielem mieszkania.

Poseł Gabriela Masłowska, wiceprzewodnicząca sejmowej komisji skarbu, powiedziała, że w ramach programu przewidziano także utworzenie kas oszczędnościowo-budowlanych.

Na takie formy wsparcia, jak dostęp rodzin do mieszkań, obecny rząd stara się wygospodarować środki, taką inicjatywę podejmujemy. Mieszkanie jest podstawową rzeczą dla każdej rodziny, tak jak praca. I jeśli chcemy rzeczywiście zatrzymać odpływ młodych ludzi z Polski – bo to jest dla nas cel bardzo ważny, priorytetowy – to musimy zadbać o wszechstronne wsparcie rodziny, także o ułatwienie szybszego zdobycia własnego mieszkania. Wielu młodych ludzi nie ma pracy tak dobrze opłacanej albo w ogóle jej nie ma, żeby w przyzwoitym okresie – kiedy chcą założyć rodzinę – mogło zdobyć, zakupić mieszkanie na rynku komercyjnym – wyjaśniła Gabriela Masłowska.

Poseł dodała, że rząd nie planuje likwidować programu Mieszkanie dla Młodych.

Z szacunków resortu budownictwa wynika, że deficyt mieszkań na koniec 2015 roku wynosił ok. 0,5 mln lokali. Obecnie w Polsce ok. 85 proc. mieszkań to mieszkania własnościowe, natomiast rynek najmu to jedynie ok. 4 proc.

Rząd wzorując się na wysoko rozwiniętych krajach UE – Niemczech, Danii, Szwecji – będzie dążyć do rozwoju rynku tanich mieszkań na wynajem oraz mieszkań z dojściem do własności.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj