fot. PAP

Rząd wyda kolejne miliony na nowy spot

Rząd wyda milion złotych na produkcję, a prawie 7,5 miliona na emisję nowego spotu reklamowego – poinformowała jedna z rozgłośni radiowych. Tym razem spot będzie przedstawiał pozytywne strony transformacji w ostatnich 25 latach.Za reklamówkę ma zapłacić MSZ.

Według informacji reportera stacji, spot będzie emitowany w czterech zagranicznych stacjach telewizyjnych: CNN, BBC, Al Jazeerze i Sky News.  MSZ nie ujawnia na razie, co znajdzie się w klipie. Wciąż trwa konkurs na jego produkcję.

Janusz Szewczak, ekonomista, podkreśla że przy notorycznych brakach m.in. w służbie zdrowia, oświacie czy infrastrukturze, rząd ma olbrzymie pieniądze na reklamę. Ciekawe jest to, jak zauważa ekonomista, że mówi się o samych dobrych stronach, a nie o rzeczywistych kosztach.

– Dobrze by było, gdyby polski rząd zrobił wreszcie jakiś klip, czy konferencję prasową i podał jakie są koszty naszej obecności w UE przez ostatnie 10 lat. Polakom nikt nie chce powiedzieć o tym, że tylko w tym kończącym się budżecie unijnym musieliśmy do niego dopłacić prawie 100 mld zł składki. Z kolei w perspektywie budżetowej na lata 2013-20 nasza składka wrośnie do blisko 200 mld zł; nie mówiąc już o kosztach takich rzeczy, jak pakiet klimatyczny, który może zabić polski przemysł, czy pakt fiskalny, wspólny patent europejski, dostosowania w zakresie CO2, ochrony środowiska. To wszystko są gigantyczne koszty, o czym te propagandowe klipy nie mówią – powiedział Janusz Szewczak.

Przypomnijmy; w ubiegłym tygodniu rząd zaprezentował spot promujący 10-lecie Polski w UE. Kosztował ponad 7 milionów złotych. NIK zapowiedziała, że skontroluje rządowy przetarg w tej sprawie.

Wydatków na spot bronił premier Donald Tusk. Jego zdaniem warto pokazywać, jak zmieniła się Polskę od czasu wejścia do UE.

 

RIRM

 

drukuj