Nowy rząd wesprze polskie rodziny?

PiS w pierwszych 100 dniach rządu chce wprowadzić ustawę „o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci”. Program rodzina 500 plus ma być już gotowy.

Kwota 500 zł miesięcznie ma przysługiwać na drugie, trzecie i kolejne dziecko. Rodzina z trójką dzieci dostanie 1 tys. zł, z czwórką – 1,5 tys. Z dodatku skorzystają także najuboższe rodziny z jednym dzieckiem, w których dochód na osobę nie przekracza 800 zł. W rodzinie z dzieckiem niepełnosprawnym limit rośnie do 1,2 tys. zł.

Dodatek należy się na każde dziecko do 18. roku życia, również osobie wychowującej je samotnie i opiekunowi prawnemu. „Chcemy w ten sposób pomóc polskim rodzinom” mówi Henryk Kowalczyk, poseł PiS. Program ma być wprowadzony na początku przyszłego roku.

Ten program przewiduje dotacje na każde drugie i następne dziecko we wszystkich rodzinach bez względu na dochody. Jeśli rodziny mają dochody poniżej 800 zł. na jedną osobę, to również na pierwsze dziecko w tej rodzinie. Dodatek będzie wypłacany niezależnie od wszystkich innych dotychczasowych form pomocy rodzinom. Mają go wypłacać gminy i ma być przyznawany na wniosek danej rodziny. Program nowego rządu przyczyni się do poprawy bytu materialnego rodzin, szczególnie tych, które mają więcej dzieci. Mam nadzieję, że będzie to dobrym impulsem do zwiększenia dzietności – podkreślił poseł Henryk Kowalczyk.

Szczegółowy tryb wypłacania środków jest jeszcze opracowywany. Dodatki mogą być przelewane na konta rodziców, będzie je też można odbierać w gminach czy ośrodkach pomocy społecznej.

Wniosek o dodatek trzeba będzie złożyć raz na rok w urzędzie gminy lub miasta. Wypłaty nastąpią w kolejnym miesiącu po złożeniu wniosku. Nowe dodatki miałyby objąć blisko 3 mln 600 tys. dzieci.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl