fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Min. M. Maląg: Rząd wspiera samorządy w realizacji ich zadań. Jednym z nich jest opieka nad Domami Pomocy Społecznej

Rząd wspiera samorządy w realizacji ich zadań. Jednym z nich jest opieka nad Domami Pomocy Społecznej – mówiła w Sejmie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

W ostatnich tygodniach napływają niepokojące informacje dotyczące sytuacji w Domach Pomocy Społecznej w kontekście epidemii koronawirusa. Najnowsze dane przekazała w Sejmie szefowa resortu rodziny.

Obecnie w Polsce funkcjonują 824 Domy Pomocy Społecznej prowadzone przez samorządy. Kwarantanną objętych jest 20 z nich. W sumie to 2,4  proc. wszystkich pensjonariuszy. Koronawirusa stwierdzono u 247 pensjonariuszy. 48 osób pozostaje w DPS-ach, pozostałe są hospitalizowane. Jednocześnie wirusa stwierdzono u 87 pracowników.

Już przed 13 marca wydano procedury, które przekazano poprzez wojewodów – wskazała minister Marlena Maląg.

– To rząd podaje rękę tym, których zadaniem własnym jest prowadzenie tych domów. Domy Pomocy Społecznej zostały wyposażone w przywołane instrukcje, w środki ochrony osobistej, a także rząd przekazał dodatkowe środki – 20 mln złotych trafiło poprzez wojewodów do Domów Pomocy Społecznej. To nie jest ostatnie wsparcie – zapewniła Marlena Maląg.

Według danych resortu zdrowia, obecnie w Polsce koronawirusa stwierdzono u 7771 osób. Z powodu choroby Covid-19 zmarły 292 osoby.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj