Założenia MSZ i utworzenie Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej na dzisiejszym posiedzeniu rządu

O od godz. 10.00 trwa posiedzenie rządu. Ministrowie zapoznają się z założeniami Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które dotyczą polityki zagranicznej na bieżący rok. Nie zabraknie też tematu dotyczącego infrastruktury kolejowej czy utworzenia Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej.

Minister spraw zagranicznych co roku na posiedzeniu rządu przedstawia założenia polityki zagranicznej na dany rok. Tak też będzie dzisiaj. Dokument ma charakter poufny. Poza tym ministrowie zajmą się projektem nowelizacji Kodeksu cywilnego przygotowanym przez resort sprawiedliwości. Główny przepis noweli przewiduje skrócenie podstawowego terminu przedawnienia roszczenia z 10 do 6 lat. Jednak w przypadku roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz dotyczących świadczeń okresowych, np. czynszu, czy najmu, tak jak dotychczas, wynosiłby on trzy lata.

Pojawiła się także propozycja wzmocnienia praw konsumentów poprzez zobowiązanie sądu do zbadania, czy roszczenie jest przedawnione.

Rząd zajmie się również projektem ustawy, która przewiduje utworzenie Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka. Miałby on być nadzorowany przez premiera, a jego celem byłoby wzmocnienie polsko-węgierskiej współpracy, nawiązywanie kontaktów pomiędzy przedstawicielami młodego pokolenia i wspieranie różnego rodzaju inicjatyw dotyczących np. nauki, kultury i historii.

Podczas spotkania ministrów nie zabraknie tematu związanego z koleją. Chodzi o wieloletni program „Pomoc w zakresie finansowania kosztów zarządzania infrastrukturą kolejową, w tym jej utrzymania i remontów do 2023 roku”.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl