fot. PAP/Jakub Kamiński

Posiedzenie komisji weryfikacyjnej: Pod lupą ul. Łochowska 38

Kolejna nieruchomość pod lupą komisji weryfikacyjnej. Tym razem chodzi o Łochowską 38. Prawa do niej miał nabyć Józef Pawlak, jednak – w momencie wydawania decyzji – kończyłby on 128 lat. Początek rozprawy o godz. 10.00.

To kolejna sprawa, w której decyzję o zwrocie budynku miał wydać Jakub R., były zastępca dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami.

– Takiego złodziejstwa na tak szeroką skalę, również dokonanego na mieniu pożydowskim, w Europie nie notowano – mówi poseł PiS Jan Mosiński.

Bo w ostatnich dniach Prokuratura Regionalna we Wrocławiu poszerzyła listę zarzutów dla Jakuba R. – informuje prok. Ewa Bialik, rzecznik Prokuratury Krajowej.

– Prokuratura już w styczniu 2017 r. przedstawiła zarzut korupcyjny Jakubowi R. przyjęcia co najmniej 31 mln zł w zamian za wydawanie decyzji reprywatyzacyjnych – mówi prok. Bialik.

Teraz ta lista została wydłużona, a – jak twierdzi prokuratura – do rąk byłego urzędnika stołecznego ratusza trafiały kolejne miliony złotych. To jednak nie koniec, bo już dziś komisja weryfikacyjna zbada sprawę Łochowskiej 38 na warszawskiej Pradze-Północ. Jakub R. wydał decyzję o zwrocie budynku. Połowę praw do niej miał mieć Józef Pawlak, który – według dokumentów – w 2011 r. kończyłby 128 lat. Do wydania kamienicy ostatecznie nie doszło. Na dzisiejszą rozprawę komisja – obok lokatorów – wezwała także kuratora zmarłego Józefa Pawlaka oraz burmistrza dzielnicy Praga-Północ Wojciecha Zabłockiego, który nie dopuścił do wydania budynku.

Skala nieprawidłowości, jaką obserwujemy w Warszawie, rodzi pytanie, czy podobne komisje nie powinny powstać także w przypadku innych polskich miast – wskazuje Lidia Dudziak, radna Poznania.

– W Poznaniu na pewno powinna powstać, dlatego że obserwujemy przez wiele lat, że były takie kamienice w Poznaniu, które zostały przejęte w niewyjaśnionych okolicznościach, jacyś dziwni właściciele. Do dziś się z tym borykamy – mówi Lidia Dudziak.

Dzisiejsze posiedzenie komisji weryfikacyjnej rozpocznie się o godz. 10.00.

TV Trwam News/RIRM

drukuj