fot. PAP/Marcin Obara

Komisja weryfikacyjna wszczęła postępowanie rozpoznawcze ws. Nieborowskiej 15

Komisja Weryfikacyjna zbada reprywatyzację kamienicy przy ul. Nieborowskiej 15 w Warszawie, należącej do dalekiej rodziny wiceprezydenta Warszawy Witolda Pahla z Platformy Obywatelskiej. Komisja będzie chciała uzyskać od polityka informacje w tej sprawie.

Media podają, że komisja interesuje się też innymi nieruchomościami rodziny Pahlów, mowa o Nieborowskiej 13 oraz Marszałkowskiej 8. O tym, że ta rodzina również reprywatyzowała warszawskie nieruchomości informowały już wcześniej media i organizacje lokatorskie.

W ubiegłym roku stowarzyszenie Wolne Miasto Warszawa ujawniło, że kamienicę przy Nieborowskiej 15 zreprywatyzowano z naruszeniem prawa. Wskazywano, że mogło dojść do sfałszowania dokumentacji.

Informacje o powiązaniach rodziny Pahlów z reprywatyzacją napływały do komisji już jakiś czas temu, zweryfikowano je i zapadła decyzja o przesłuchaniu Witolda Pahla – powiedział członek komisji weryfikacyjnej, poseł Jan Mosiński.

Na spokojnie to analizowaliśmy. Jeżeli mnie pamięć nie myli, to pół roku temu takie informacje się przewijały na takich nieformalnych spotkaniach członków komisji weryfikacyjnej. Biorąc pod uwagę tę weryfikację, pan przewodniczący (komisji) Patryk Jaki na posiedzeniu niejawnym zgłosił taką propozycję, aby wezwać pana wiceprezydenta Pahla na rozprawę celem zadania kilkudziesięciu pytań w tym zakresie. (…) Na chwilę obecną sprawdzam jeszcze wątek – ale na razie nie mogę ingerować – jeżeli chodzi o rynek nieruchomości we Włocławku. Tam występuje identycznie brzmiące nazwisko. Chcę też to sprawdzić na ile tamte decyzje zwrotowe we Włocławku, oczywiście dokonane przez sąd, a nie przez jakiś inny organ administracji publicznej, mają umocowanie w rzeczywistości – podkreślił poseł Jan Mosiński.

Wcześniej politycy Prawa i Sprawiedliwości informowali, że rodzina wiceprezydenta Pahla w ramach procesów reprywatyzacji otrzymała zwrot pięciu nieruchomości w centrum stolicy oraz odszkodowanie w wysokości 1,2 mln zł.

Ratusz potwierdził wówczas zwrot nieruchomości dalekiej rodzinie Pahla, zastrzegając równocześnie, że Witold Pahl obejmując stanowisko wiceprezydenta stolicy nie miał żadnych informacji o roszczeniach swojej dalekiej rodziny.

RIRM

drukuj