Komisja weryfikacyjna wyda w piątek decyzję ws. Siennej 29

W piątek komisja weryfikacja ds. reprywatyzacji podejmie i ogłosi decyzję ws. działki przy Pałacu Kultury i Nauki, pod dawnym adresem Sienna 29 – poinformował w środę rzecznik komisji Oliwer Kubicki. Komisja badała sprawę tej działki w ubiegłym tygodniu.

Rzecznik podał, że w piątek o godz. 10. odbędzie się niejawne posiedzenie komisji, na której zostanie podjęta decyzja dotycząca Siennej 29.

Po posiedzeniu zaplanowano konferencję prasową, na której zostanie przedstawiona decyzja wraz z uzasadnieniem i „opisem sposobu, w jaki wyżej wymieniona nieruchomość została zreprywatyzowana”. Konferencja – podkreślił rzecznik komisji – odbędzie się najwcześniej ok. godziny 11.30. w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Oliwer Kubicki poinformował również, że na wtorkowym niejawnym posiedzeniu, komisja podjęła decyzję o wszczęciu postępowania rozpoznawczego w sprawie ul. Hożej 25 i wszczęciu postępowania w sprawie ul. Nowogrodzkiej 6a oraz postanowienie o zabezpieczeniu tej nieruchomości.

Sprawa Siennej 29 wiąże się z nieodległą działką pod dawnym adresem Chmielna 70, której sprawę komisja badała 13 lipca. W 2012 r. miasto przyznało prawo użytkowania wieczystego Siennej 29, Maciejowi M., który planował wybudowanie tam 60-piętrowego wieżowca (według wtorkowych zeznań jednej ze stron 13 lipca w Ratuszu zapadła decyzja o wznowieniu tej sprawy).

W 2010 r. – jak informowało Miasto Jest Nasze – ówczesny wiceprezydent Jacek Wojciechowicz przygotował, przyjęty wtedy błyskawicznie przez Radę Miasta, plan zagospodarowania przestrzennego, który pozwalał na działkach Chmielna 70 i Sienna 29 wznieść budynki o wysokości już nie tylko 30 m, ale ponad 200 m. Na zapoznanie się z projektem radni mieli bardzo mało czasu.

W maju br. Prokuratura Regionalna we Wrocławiu postawiła zarzuty ws. reprywatyzacji m.in. Siennej 29, Maciejowi M. i rzeczoznawcy Michałowi Sz. Zdaniem prokuratury, prawa i roszczenia do nieruchomości przejęto za rażąco zaniżoną cenę – jej wartość rynkową oszacowano na 14,4 mln zł, a wartość praw i roszczeń – na 345 tys. zł. Maciej M. jest w areszcie; Michał Sz. opuścił areszt po wpłacie 60 tys. zł kaucji.

PAP/RIRM

drukuj