fot. PAP/Rafał Guz

P. Jaki: od jutra do nieruchomości przy ul. Twardej może wrócić szkoła

Decyzja komisji weryfikacyjnej ma rygor natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że od jutra do nieruchomości przy ul Twardej, może wrócić szkoła – powiedział przewodniczący komisji weryfikacyjnej, wiceszef MS Patryk Jaki.

Komisja uchyliła dziś w całości decyzje reprywatyzacyjne dot. nieruchomości przy ul. Twardej 8 i 10. Nadała im rygor natychmiastowej wykonalności. W związku z roszczeniami Macieja M., Rada Miasta przeniosła stamtąd gimnazjum – jeszcze przed przyznaniem mu prawa użytkowania wieczystego.

Jak wyjaśniał Patryk Jaki, decyzje komisji oznaczają, że w to miejsce może wrócić szkoła.

Albo prezydent miasta może tam ponownie rozpocząć proces przywracania jakiejś jednostki publicznej. (…) Dlatego nawet jeżeli pani prezydent – co byłoby wielkim skandalem – odwołałaby się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego – to nie wstrzymuje wykonania tej decyzji” – powiedział przewodniczący komisji.

Wiceminister sprawiedliwości, pytany o wezwanie na przesłuchanie prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz powiedział, że „komisja nie jest w nią wymierzona”.

To jest komisja, która ma za zadanie rozliczyć złodziejską reprywatyzację. Problem polega na tym, że nawet gdybyśmy nie chcieli wzywać Hanny Gronkiewicz-Waltz, nawet dla świętego spokoju, to nie bardzo mamy wyjście. Z trzech powodów. Po pierwsze dlatego, że w większości spraw jest po prostu stroną, po drugie dlatego, że w większości spraw jest potencjalnym beneficjentem jako osoba, która sprawuje nadzór nad skarbem państwa, a po trzecie też dlatego, że w jednym z tych wątku dorobiła się też jej rodzina. Po prostu my nie mamy wyjścia” – powiedział Patryk Jaki.

 

`PAP/RIRM

drukuj