fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Min. M. Błaszczak: W poprzednim roku polski rząd zrobił wszystko za prezydenta Warszawy. W tym roku powiedzieliśmy, że dość już tego. Jeżeli nie nadaje się do roli włodarza stolicy, to powinien pomyśleć o rezygnacji

W poprzednim roku polski rząd zrobił wszystko za prezydenta Warszawy. W tym roku powiedzieliśmy, że dość już tego, żeby kto inny wyręczał urzędującego prezydenta. Jeżeli nie nadaje się do tej roli, to powinien pomyśleć o rezygnacji – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, we wtorkowym programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

Przeprawa pontonowa połączyła dwa brzegi Wisły. Saperzy pracują jednak dalej. Muszą zabezpieczyć most i czuwać nad ułożeniem na nim rurociągu, którym popłyną ścieki do oczyszczalni „Czajka” – poinformował dziś dowódca 2. Pułku Inżynieryjnego płk. Artur Gruszczyk.

Gość TV Trwam wskazał, że miasto oczekiwało, by do czwartku (10 września) most był gotowy i tak będzie – przekonywał Mariusz Błaszczak.

Most powstaje w wyniku pracy dwóch jednostek wojskowych: 2. Pułku Inżynieryjnego z Wrocławia i 2. Pułku Saperów z Kazunia. To są świetni żołnierze przygotowani do tego, żeby pełnić swoją rolę. To oni właśnie rok temu pobudowali most, na którym położony został rurociąg, którym to rurociągiem tłoczone były nieczystości. Problem polega na tym, że mamy do czynienia z powtórką z tej sytuacji, z powtórką awarii. W powszechnym przekonaniu jest to rezultat niekompetencji prezydenta Warszawy. Wojsko pomaga, wojsko stoi na straży bezpieczeństwa mieszkańców Warszawy, ale nie tylko dlatego. Ta katastrofa ekologiczna dotyczy przede wszystkim mieszkańców miejscowości położonych na północ od Warszawy. Sama Warszawa ma ujęcie wody poniżej zrzutu nieczystości, a więc sama Warszawa poradzi sobie z tym problemem. Nie radzi sobie z tym problemem włodarz Warszawy – Rafał Trzaskowski. I to jest problem. To jest problem marnej jakości władzy samorządowej w Warszawie – powiedział Mariusz Błaszczak.

Szef MON wskazał, że Rafał Trzaskowski przez ostatni rok nie przygotował miasta do awarii, gdyż był zajęty czymś innym – wielką polityką.

– Był zajęty wyborami prezydenckimi, a teraz jest zajęty tworzeniem nowej partii politycznej, która ma zastąpić Platformę Obywatelską, a nie wywiązuje się ze swoich podstawowych obowiązków – obowiązków prezydenta Warszawy. (…) To jest sytuacja, która była do przewidzenia. Rok temu całe koszty pokrył Skarb Państwa, cały koszt pokrył polski rząd, dlatego że to była sytuacja zaskakująca. W tym roku mamy do czynienia z awarią, którą należało przewidzieć. Wszystko wskazywało na to, że do takiej awarii prędzej czy później dojdzie. W tym roku Wojsko Polskie rozkłada most, ten proces już trwa na zasadzie takiej, na jakiej wspiera np. samorządy, kiedy remontowany jest most. To jest usługa wojskowa, ale tylko po kosztach. To są bezpośrednie koszty, związane np. z paliwem – podkreślił minister obrony narodowej.

Gość programu „Polski punkt widzenia” zwrócił uwagę, że w poprzednim roku „polski rząd zrobił wszystko za prezydenta Warszawy”.

– W tym roku powiedzieliśmy, że dość już tego, żeby kto inny wyręczał urzędującego prezydenta. Jeżeli nie nadaje się do tej roli, to powinien pomyśleć o rezygnacji i to jest kalendarz zaproponowany przez samych włodarzy Warszawy. To oni zaproponowali taki kalendarz. Oni na siebie biorą odpowiedzialność. Rząd oczywiście wspiera rządzących Warszawą, ale to jest ich odpowiedzialność, żeby awaria została usunięta. Włodarze Warszawy zlekceważyli zagrożenie. Przypominam, że przez rok nie zrobili alternatywnego przesyłu, a powinni to zrobić, bo mówił o tym wielokrotnie prezes Spółki Wody Polskie. Teraz stoi przed nimi zadanie i mają to zadanie wykonać. Czy tak się stanie, zobaczymy – zaznaczył Mariusz Błaszczak.

Po przerwie związanej z koronawirusem terytorialsi wznowili rekrutację. O przyjęcie do Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się również te osoby, które do tej pory nie miały do czynienia z wojskiem. Podstawowe wymogi to: obywatelstwo polskie, ukończony 18 rok życia i niekaralność. [więcej]

– Na stronie internetowej http://www.zostanzolnierzem.pl/ każdy zainteresowany może zgłosić swój wniosek. Zebrane wnioski spowodują, że w określonym miejscu, w najbliższym miejscu zamieszkania kandydatów, zorganizujemy postępowanie kwalifikacyjne, a więc tam będą czekali na kandydatów zarówno lekarze, psycholog, jak i dowódcy. I w jednym miejscu, w ciągu dużo krótszego czasu, przeprowadzimy całe postępowanie kwalifikacyjne. Służba przygotowawcza również została skrócona, jeśli chodzi o czas trwania, ale za to bardziej intensywniej będzie przebiegała. (…) Wojsko Polskie powinno być liczniejsze i tak się dzieje. Kiedy Prawo i Sprawiedliwość obejmowało władzę w 2015 roku, Wojsko Polskie liczyło 95 tys. żołnierzy. Dziś razem z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej to jest ponad 130 tysięcy – podsumował szef Ministerstwa Obrony Narodowej.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl