fot. Tomasz Strąg

Szef MON: 11 lat temu Siły Powietrzne poniosły ogromną stratę

11 lat temu Siły Powietrzne poniosły ogromną stratę; w katastrofie lotniczej samolotu CASA-295M pod Mirosławcem zginęło 20 żołnierzy Wojska Polskiego, oddali życie w służbie Ojczyźnie, na zawsze zostaną w naszej pamięci – napisał w środę na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.

11 lat temu w katastrofie wojskowego samolotu Casa pod Mirosławcem zginęło 16 wysokiej rangi oficerów Sił Powietrznych oraz czterech członków załogi.

Wojskowy samolot transportowy Casa C-295 rozbił się 23 stycznia 2008 r. o godz. 19.07 przy podejściu do lądowania pod Mirosławcem. Spadł na zalesiony teren 1300 metrów od pasa startowego lotniska 12. Bazy Lotniczej.

Na pokładzie byli m.in. ówcześni dowódcy 21. Bazy Lotniczej w Świdwinie, 12. Bazy Lotniczej w Mirosławcu i 1. Brygady Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. Wszyscy zginęli.

Maszyna miała na trasie Warszawa – Powidz – Poznań – Mirosławiec – Świdwin – Kraków rozwieźć uczestników konferencji bezpieczeństwa lotów sił powietrznych.

Badająca wypadek komisja ustaliła, że do katastrofy przyczynił się niewłaściwy dobór załogi i błędy popełnione przez pilotów, w tym brak obserwacji przyrządów pokładowych i niewłaściwe manewry wynikające z utraty orientacji przestrzennej.

PAP/RIRM

drukuj