fot. PAP/Leszek Szymański

Wzmocnienie obronności. W nowych przepisach znajdą się rozwiązania obejmujące uzbrojenie i liczebność armii

Wicepremier ds. bezpieczeństwa, Jarosław Kaczyński, oraz minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, przedstawią dziś założenia nowego projektu ustawy dotyczącego obronności kraju. Zmiany mają wdrażać koncepcję obrony powszechnej. Nie oznaczają jednak powrotu do obowiązkowego poboru do wojska.

Projekt – o czym mówił wicepremier Jarosław Kaczyński – jest odpowiedzią na potrzebę zwiększenia obronności kraju w przypadku różnego rodzaju zagrożeń naturalnych. Prezes Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że np. w sytuacji pandemii różnice polityczne nie mogą oddziaływać na to, jak działa państwo. Nowe instrumenty, które przewiduje projekt, mają być stosowane tylko na czas zagrożenia. Rozwiązania mają całościowo porządkować przepisy dotyczące Sił Zbrojnych RP i zastąpią kilkanaście innych aktów prawnych.

– Przede wszystkim musimy się bardzo wzmocnić militarnie. Tego rodzaju przedsięwzięcia niedługo będą zaprezentowane Sejmowi – poinformował na antenie RMF FM Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS mówił o radykalnej i daleko idącej zmianie. Wskazał, że w nowych przepisach znajdą się rozwiązania obejmujące uzbrojenie i liczebność armii. O potrzebie zwiększenia liczby żołnierzy mówił wcześniej minister obrony, Mariusz Błaszczak.

„Nowe podejście opiera się na trzech fundamentach – unowocześnieniu Sił Zbrojnych RP, zwiększeniu atrakcyjności służby oraz wdrożenia koncepcji obrony powszechnej” – napisał na Twitterze minister Mariusz Błaszczak.

Obrona powszechna nie oznacza powrotu do obowiązkowego poboru do wojska.

Szczegóły nowych rozwiązań wicepremier Jarosław Kaczyński i minister Mariusz Błaszczak zaprezentują dziś wspólnie o godz. 13.00.

TV Trwam News

drukuj