M. Błaszczak: Nie ma rekomendacji do wprowadzenia alarmu w Polsce w związku z zagrożeniem terrorystycznym

Nie ma rekomendacji w zakresie wprowadzenia stopnia alarmowego w Polsce w odniesieniu do zagrożeń terrorystycznych – poinformował szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Wcześniej przewodniczył on posiedzeniu Międzyresortowego Zespołu do Spraw Zagrożeń Terrorystycznych, który zebrał się w związku z wydarzeniami w Hiszpanii.

Po spotkaniu zespołu minister powiedział, że służby są przygotowane do zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom; cały czas analizują wszystkie informacje i sygnały.

MSWiA zaleciło Policji i Straży Granicznej przeprowadzanie dodatkowych patroli, głównie dworców kolejowych, lotnisk, oraz centrów handlowych.

Łukasz Kister, ekspert ds. bezpieczeństwa, mówi, że choć w Polsce jest dość niskie zagrożenie wystąpienia zamachu terrorystycznego, to nie możemy pozostać całkowicie bierni.

– Taka była mentalność u polskich polityków w ostatnich latach, że Polska jest zupełnie niezagrożona i nic niebezpiecznego nie może się wydarzyć, że nie musimy rozwijać służb, nie musimy monitorować sytuacji. Dzisiaj to wygląda inaczej. Politycy wiedzą, co mają robić. Widać, że wspierają służby w swoich działaniach i robią wszystko, by dać służbom narzędzia do tego, by mogły monitorować sytuację i zapobiegać zamachom terrorystycznym – wskazuje Łukasz Kister.

Służbom w Hiszpanii przez ostatnie 13 lat udawało się zapobiegać zamachom, mimo dużej liczby dżihadystów działających na terenie tego kraju.

Dobra passa została przerwana w czwartek, gdy w Barcelonie i Cambris, terroryści wykorzystując samochody tratowali ludzi. Zginęło 14 osób, a ponad 100 zostało rannych.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl