Szef MON w Dniu Flagi: Wywieśmy polską flagę, wspólnie wyraźmy nasz patriotyzm

Wywieśmy polską flagę, okażmy szacunek dla narodowych barw i symboli, które kształtowały naród polski na przestrzeni wieków; wspólnie wyraźmy nasz patriotyzm, pokażmy dumę z bycia Polakami – mówił Mariusz Błaszczak, szef Ministerstwa Obrony Narodowej w przesłaniu na obchodzony 2 maja Dzień Flagi.

Szef MON powiedział, że biało-czerwoną z dumą noszą na swoich mundurach żołnierze Wojska Polskiego, dla których jest to najważniejszy symbol, którego należy bronić za wszelką cenę.

„Biało-czerwona daje poczucie wyjątkowej jedności i więzi. Ta jedność jest potrzebna właśnie teraz, gdy w szczególny sposób musimy dbać o bezpieczeństwo Rzeczypospolitej. Dziś, gdy za naszą wschodnią granicą Ukraina bohatersko odpiera agresję rosyjskiego reżimu jeszcze wyraźniej widać, że niepodległość i bezpieczeństwo ojczyzny nie mają ceny. To wartość najwyższa” – powiedział Mariusz Błaszczak.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1520991473306681347

Wzywał też, by 2 maja wywiesić polską flagę.

„Okażmy szacunek dla narodowych barw i symboli, które kształtowały naród polski na przestrzeni wieków oraz dla wartości, o które nasi przodkowie walczyli i oddawali życie” – mówił.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1520976374122487808

Apelował też, by we wspólne świętowanie w szczególny sposób włączyć dzieci, tak aby „od najmłodszych lat wzrastały w poczuciu miłości do Ojczyzny”.

„Wspólnie wyraźmy nasz patriotyzm, pokażmy dumę z bycia Polakami” –  zaapelował szef MON.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest świętem obchodzonym na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie RP, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r.

Wybór daty święta miał dwie przyczyny. Jedna, historyczna, jest związana z tym, że właśnie 2 maja 1945 r. flaga polska została zawieszona w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. Druga dotyczy tego, że władze PRL zlikwidowały święto 3 maja: po 1 maja flagi miały być natychmiast zdjęte, by nie doczekały do 3 maja.

Polskie barwy narodowe sięgają czasów rządów dynastii Piastów. Wybór barw flagi jest bowiem odwzorowaniem kolorów chorągwi polskiej – białego orła na czerwonym tle. Polskie barwy narodowe po raz pierwszy zostały natomiast uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 roku.

Wraz z Dniem Flagi 2 maja w Polsce jest obchodzony Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju, ustanowiony przez Sejm 20 marca 2002 roku.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl