fot. PAP/Darek Delmanowicz

Szef MON: Polska może się stać ośrodkiem serwisowania czołgów Abrams

Polska może się stać ośrodkiem serwisowania czołgów Abrams, także należących do innych europejskich państw – zapowiedział w środę na poligonie w Nowej Dębie na Podkarpaciu wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Minister obrony obserwował wspólne szkolenie poligonowe polskich i amerykańskich żołnierzy, z wykorzystaniem m.in. czołgów Abrams. Wozy bojowe tego typu kupiła Polska.

„Jesteśmy na dobrej drodze, żeby osiągnąć współpracę przemysłową, na przykład z producentem czołgów Abrams” – powiedziała wicepremier Mariusz Błaszczak, zwracając uwagę, że przed kilkoma tygodniami w Warszawie przebywał wiceprezes producenta czołgów – firmy General Dynamics.

„Rozmawialiśmy na temat ustanowienia serwisu dla czołgów Abrams” – dodał.

Jak mówił, chodzi głównie o obsługę polskich Abramsów, ale potencjalnie także należących do innych europejskich państw, które wykazują zainteresowanie kupnem tych wozów. Przypomniał, że rząd USA wyraził gotowość przekazania tych czołgów Ukrainie.

„Polska staje się naturalnym centrum serwisowym, a pewnie też i produkcyjnym, jeśli chodzi o czołgi Abrams w przyszłości” – powiedział szef MON.

Minister zaznaczył, że trwają „zaawansowane rozmowy” z firmą Raytheon – współproducentem wyrzutni pocisków przeciwpancernych Javelin, a także prace nad uaktualnieniem planu modernizacji technicznej (obowiązującego obecnie do roku 2035) do roku 2039.

Mariusz Błaszczak przypomniał, że w ostatnich latach zatwierdził największe w historii umowy dotyczące uzbrojenia dla Wojska Polskiego. W tym kontekście wymienił m.in. zakup w 2018 r. systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot, a w roku 2019 rakiet HIMARS o zasięgu do 300 km. Dodał, że Polska kupiła również najnowocześniejsze samoloty F-35 oraz czołgi Abrams.

„Takie same, których załogi przed chwilą ćwiczyły z polskimi załogami. Ten sprzęt napływa sukcesywnie na wyposażenie Wojska Polskiego” – powiedział polityk.

Wicepremier zaznaczył przy tym również, że już rozpoczęły się dostawy koreańskich czołgów K2 i armatohaubic K9.

Mariusz Błaszczak zapowiedział, że zadaniem nowo zakupionych przez polskie wojsko czołgów będzie zamknięcie tzw. bramy Brzeskiej.

„Ta równina, która ciągnie się od Brześcia po Wisłę była wykorzystywana przez Rosjan w XIX wieku czy też czy w 1920 r. A więc jest to szlak ataku wykorzystywany historycznie wielokrotnie. Zamykamy bramę Brzeską, dzięki właśnie czołgom Abrams, które należą do najlepszych na świecie” – stwierdził.

W ocenie ministra czołgi te stanowią ważny argument odstraszania wroga.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl