fot. pixabay.com

Hiszpania: mężczyzna „zmienił płeć”, by uniknąć kary za przemoc wobec kobiet

W Alicante, na wschodzie Hiszpanii, mężczyzna oskarżony przez byłą żonę i matkę swojego syna o tzw. machismo, czyli przemoc wobec kobiet ze strony mężczyzn, może uniknąć kary, gdyż oficjalnie „zmienił płeć” i zarejestrował się w urzędzie stanu cywilnego jako kobieta – podała hiszpańska telewizja publiczna TVE.

Oskarżony utrzymuje, że nie może być sądzony za przemoc wobec kobiet, gdyż ustawa dotycząca rzeczywistej i efektywnej równości osób trans, która weszła w życie w Hiszpanii na początku marca, ma na celu ochronę kobiet przed przemocą ze strony mężczyzn.

Według oskarżonego, po wniesieniu „sprostowania dotyczącego tożsamości płciowej odmiennej od płci biologicznej w urzędzie stanu cywilnego, stał się kobietą” i tym samym nie może zostać sądzony.

Prokurator ds. przemocy ze względu na płeć w Alicante zwrócił się do Sądu Najwyższego o wskazanie sposobu postępowania w tej sprawie. Zgodnie z ustawą, mężczyźni, którzy „zmieniają płeć” nie mogą jednak uniknąć wyroków skazujących za przemoc wobec kobiet. Brana jest pod uwagę ich tożsamość przed oficjalną „zmianą płci”.

Według dziennika „La Razon”, wiele osób wnioskujących o oficjalną „zmianę płci” robi to w celu manipulacji sytuacją prawną. Procedura „zmiany płci” polega na deklaracji woli wnioskodawcy.

Wedle hiszpańskiego prawa, każdy, kto ukończył 16 lat może „zmienić płeć” i imię bez wcześniejszego orzeczenia sądu i przejścia terapii hormonalnej. Wystarczy wypełnić formularz i zaprezentować dowód osobisty oraz świadectwo urodzenia. Decyzja musi zostać potwierdzona przez wnioskodawcę trzy miesiące później, a cała procedura trwa najwyżej cztery miesiące. Osoby w wieku od 14 do 16 lat w celu „zarejestrowania płci odmiennej od biologicznej” muszą mieć zgodę rodziców, zaś między 12. a 14. rokiem życia muszą w tym celu uzyskać zatwierdzenie sądowe.

Prawo przewiduje możliwość „powrócenia osoby trans do poprzedniej płci” w taki sam sposób. Modyfikacja po raz trzeci wymaga już decyzji sądu.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl