fot. PAP/EPA

Hiszpania: W Barcelonie demonstracja przeciwników secesji Katalonii

Tysiące Hiszpanów wyległy w niedzielę na ulice Barcelony, aby demonstrować przeciwko planom odłączenia się Katalonii od Hiszpanii. Przed tygodniem w referendum w tym regionie za niepodległością opowiedziało się 90,18 proc. głosujących.

Hasłem demonstracji jest slogan: „Wystarczy. Odzyskajmy mądrość”.

Nie chcemy secesji. Przez długi czas milczeliśmy” – wyjaśniał 44-letni Alejandro Marcos, malarz pokojowy, który przyjechał do Barcelony z miejscowości Badalona.

Pomiędzy premierem hiszpańskiego rządu Mariano Rajoyem, a separatystycznymi władzami Katalonii panuje po referendum całkowity impas; władze centralne uznają je za nielegalne.

Szef katalońskiego rządu Carles Puigdemont domaga się „międzynarodowej mediacji”. Premier Rajoy w opublikowanym w nocy, z soboty na niedzielę, wywiadzie dla „El Pais” wykluczył jednak mediację jako drogę rozwiązania kryzysu w Katalonii. Ogłosił też, że wyklucza zorganizowanie w kraju przedterminowych wyborów.

To, czego sobie życzę, to oddalenie jak najszybciej groźby deklaracji niepodległości (Katalonii), gdyż nie da się nic zbudować, jeśli zagrożenie dla jedności narodowej nie zniknie” – powiedział w wywiadzie.

We wtorek odbędzie się posiedzenie katalońskiego parlamentu; może okazać się wtedy, że katalońscy deputowani, popierający secesję, mogą ogłosić niepodległość tego regionu.

PAP/RIRM

drukuj