fot. PAP/EPA

W Hiszpanii i Portugalii powróciły upały i pożary; w lipcu spłonęło ponad 125 tys. hektarów lasów i łąk

W piątek powracająca nad Półwysep Iberyjski fala tropikalnych upałów doprowadziła do kilkudziesięciu pożarów w Hiszpanii i Portugalii. W sumie w lipcu w obu krajach spłonęło ponad 125 tys. hektarów lasów i łąk.

Na kanaryjskiej wyspie Teneryfa, jak podały w piątek wieczorem władze regionu, pojawił się nowy pożar, który strawił już ponad 800 hektarów lasów, w tym drzewostany w narodowym parku Teide.

W piątek premier Hiszpanii Pedro Sanchez przestrzegł, że wraz z rosnącymi temperaturami w sobotę należy oczekiwać ponownie ponad 40-stopniowych upałów, a wraz z nimi wzrostu ryzyka pożarowego.

Dodał, że w lipcu z powodu licznych pożarów spłonęło w Hiszpanii ponad 80 tys. hektarów lasów i nieużytków rolnych.

Tymczasem po portugalskiej stronie granicy trwa walka z dużym pożarem lasów w okolicach miejscowości Murca. W ciągu dnia temperatura przekraczała tam 40 st. C, a także wiał chwilami porywisty wiatr, utrudniający przewidzenie kierunku przesuwania się ognia.

W piątek obrona cywilna Portugalii podała, że w efekcie utrzymujących się od 7 lipca masowych pożarów zginęły trzy osoby, a 221 zostało rannych. Liczbę pożarów określono na ponad 1700, a obszar pochłonięty przez żywioł oszacowano wstępnie na 45 tys. ha.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl