M. Błaszczak: Polska nie stanie się krajem tranzytowym do przerzutu ludzi

„Polska nie stanie się krajem tranzytowym do przerzutu ludzi. Nasza granica jest szczelna, straż graniczna wywiązuje się z polecenia zapewnienia jej szczelności w sposób celujący” – powiedział w Chełmnie minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

W Gajewie w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie świeckim, policja zatrzymała w czwartek wieczorem ciężarówkę, w którym podróżowało dwóch obcokrajowców – najprawdopodobniej Afgańczyków. Pojazd został przeszukany po zgłoszeniu innego kierowcy. Do sprawy odniósł się szef MSWiA.

„Zjawisko przemytu ludzi oczywiście jest, ale w Polsce w skali marginalnej w porównaniu z innymi państwami. Wynika to z faktu szczelności polskiej granicy – jednocześnie zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Mimo różnych prób nacisku ze strony Rzecznika Praw Obywatelskich czy posłów Nowoczesnej, polska straż graniczna będzie wypełniała swoje obowiązki rzetelnie. Nie dopuścimy do tego, żeby Polska stała się krajem tranzytowym, przez który przerzuca się ludzi napływających do zachodniej Europy z Azji, Afryki Północnej czy Bliskiego Wchodu” – dodał mn. Błaszczak.

Przypomniał, że wydał komendantowi głównemu Straży Granicznej polecenie zadbania o szczelność polskich granic.

„Polska straż graniczna wywiązuje się z niego w sposób celujący” – ocenił minister spraw wewnętrznych i administracji.

W czwartek posłowie Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus, Monika Rosa i Jerzy Meysztowicz wizytowali kolejowe przejście graniczne z Białorusią w Terespolu. Powodem ich wizyty – jak tłumaczyli – były raporty organizacji pozarządowych opisujące kłopoty czeczeńskich uchodźców, którym w Terespolu odmawia się wjazdu do Polski.

Min. Mariusz Błaszczak odniósł się także do sprawy zatrzymania przez ABW Polaka podejrzanego o kontakty z ISIS.

„To zatrzymanie osoby mogącej mieć powiązania z organizacją terrorystyczną świadczy o sprawności polskich służb” – podkreślił. W jego ocenie, nie należy wiązać tej sprawy z tranzytem, przerzutem ludzi. Zatrzymanie Mariusz Błaszczak uznał za sukces służb, także związany z dobrą współpracą ze służbami innych krajów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl