Szef MON rozmawiał w Waszyngtonie o współpracy wojskowej Polski i USA

Podczas spotkań na Kapitolu i w Pentagonie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak rozmawiał w piątek o polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, w tym o stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce.

Podczas rozmów z amerykańskimi ustawodawcami i czterogodzinnym spotkaniu w ramach polsko-amerykańskiej grupy roboczej w Pentagonie, szefowi polskiego resortu obrony towarzyszyli wiceminister obrony Tomasz Szatkowski i attaché wojskowy RP w Waszyngtonie gen. Cezary Wiśniewski.

Jak podkreślił minister Mariusz Błaszczak po zakończeniu spotkań na Kapitolu, była to jego trzecia wizyta w Waszyngtonie od czasu objęcia stanowiska ministra obrony narodowej.

Minister Błaszczak spotkał się na Kapitolu z przewodniczącym wpływowej Komisji Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów USA kongresmenem Williamem Thornberrym, Republikaninem ze stanu Teksas oraz z życzliwym Polsce kongresmenem ze stanu New Jersey, Republikaninem Chrisem Smithem, członkiem m.in. Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów.

„Podziękowałem kongresmenowi Smithowi za list, jaki razem z sześciorgiem kongresmenów podpisał w sprawie Polski. List był skierowany lipcu tego roku do sekretarza (obrony – PAP) Mattisa i przedstawiał argumenty przemawiające za stałą obecnością wojsk amerykańskich w Polsce” – poinformował minister Błaszczak.

„Przedstawiałem argumenty przemawiające za stałą obecnością wojsk amerykańskich w Polsce” – powiedział minister obrony narodowej po rozmowach w Kongresie USA.

Zapytany o to, kiedy mogłoby dojść do stałego rozmieszczenia wojsk amerykańskich w Polsce, minister Błaszczak odparł, że „rozmawia o faktach i dodał, że wszelkie sprawy związane z możliwością stałego stacjonowania wojsk amerykańskich w Polsce były tematem rozmów polsko-amerykańskiej grupy roboczej w Pentagonie, którym ze strony polskiej przewodniczył wiceminister obrony Tomasz Szatkowski.

„Nie będę wskazywał terminu, bo nie o to chodzi, jeszcze raz podkreślam, że to jest proces” – powiedział Mariusz Błaszczak.

Zdaniem szefa MON fakt, że polsko-amerykańska grupa robocza rozpoczęła pracę, świadczy o tym, że „jest konkretna, realna szansa” na stałą obecność wojsk USA w Polsce.

„Gdyby nie było na to szansy (…) to skończyłoby się wyłącznie na rozmowach ogólnych (…) dziś mówimy o szczegółach” – dodał minister.

Mariusz Błaszczak poinformował, że prowadzone w Pentagonie rozmowy dotyczyły także zakupu przez Polskę sprzętu wojskowego, jednak odmówił podania szczegółów tych rozmów.

„Przyjąłem taką zasadę, że o kontraktach mówimy wtedy, gdy one są sfinalizowane, a nie gdy toczą się negocjacje” – dodał polski minister.

Szef MON powiedział korespondentom polskich mediów, że podczas swoich spotkań przekonywał amerykańskich rozmówców, iż obecność sił USA w Polsce poprawia bezpieczeństwo nie tylko naszego kraju, ale też Europy i świata oraz jest „odpowiednią odpowiedzią na agresywną politykę Rosji”.

Szef resortu obrony, odpowiadając na pytanie PAP, czy miał okazję podczas swoich spotkań w Waszyngtonie rozmawiać o raporcie dotyczącym zasadności stacjonowania wojsk amerykańskich w Polsce, do którego opracowania Kongres w „Ustawie o autoryzacji wydatków na obronę im. Johna McCaina” zobowiązał ministra obrony USA do 1 marca przyszłego roku, przyznał że planowany raport był tematem jego rozmowy z kongresmenem Williamem Thornberrym, który powiedział, że „także bardzo liczy na rezultaty tych działań”.

„Podczas rozmowy z przewodniczącym Komisji Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów Williamem Thornberrym wskazałem, że wojska amerykańskie dwukrotnie w ubiegłym stuleciu ratowały Europę przed zagładą – podczas pierwszej i drugiej wojny światowej – i argumentowałem, że lepiej jest działać prewencyjnie i wzmacniać zdolności obronne, tym bardziej że Polska jest przygotowana na wysiłek w tej sprawie” – powiedział minister obrony narodowej.

Minister Błaszczak poinformował, że zapewnił swoich amerykańskich rozmówców, że Polska jest gotowa w związku z tym „zainwestować w potrzebną infrastrukturę”.

Szef polskiego resortu obrony zapowiedział, że będzie towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas rozmów, które polski prezydent przeprowadzi w Białym Domu z prezydentem Donaldem Trumpem w przyszły wtorek.

„Z pewnością w ich trakcie tych rozmów będą poruszane sprawy związane z obronnością” – podkreślił Mariusz Błaszczak.

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj