fot. twitter.com/mblaszczak

Min. M. Błaszczak: Zmiany w budżecie Pentagonu nie wpłyną na realizację porozumienia o zwiększaniu liczby wojsk amerykańskich w Polsce

Zmiany w budżecie Pentagonu nie wpłyną na realizację porozumienia o zwiększaniu liczby wojsk amerykańskich w Polsce – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak. Minister obrony zapewnił, że cięcia budżetowe spowodują opóźnienia, ale nie rezygnację z inwestycji.

Pentagon opublikował listę inwestycji o łącznej wartości 3 mld 6 mln dolarów, których realizacja ma zostać wstrzymana lub opóźniona. Ma to związek z przesunięciem środków na budowę muru wzdłuż granicy USA z Meksykiem.

Te decyzje nie przeszkodzą w realizacji postanowień o obecności wojsk USA w Polsce. Minister Mariusz Błaszczak oznajmił w programie „Polski punkt widzenia”, że jesteśmy w stałym kontakcie z Pentagonem.

– Nasze relacje są bardzo dobre. Podpisana 12 czerwca deklaracja obu prezydentów, która stanowi o zwiększeniu liczebności wojsk amerykańskich w Polsce jest deklaracją przełomową w tych relacjach. W tym dokumencie została zapisana trwała obecność wojsk amerykańskich w Polsce. Dlaczego jest to ważne, żeby ona była trwała? Bo w ten sposób odstrasza potencjalnego agresora. Oczywiście Wojsko Polskie musi być liczniejsze i to jest moje zadanie, które realizuję. Chociażby rok temu powołałem do życia nową 18. Dywizję Zmechanizowaną Wojska Polskiego zlokalizowaną na wschód od Wisły. Wyposażam Wojsko Polskie w nowoczesny sprzęt, ale te ścisłe relacje ze Stanami Zjednoczonymi są niezwykle istotne, bo armia USA jest najpotężniejszą na świecie – wskazał minister Mariusz Błaszczak.

W ubiegłym tygodniu szef MON rozmawiał w Warszawie z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem o realizacji, podpisanej w czerwcu prezydentów USA i Polski, deklaracji dotyczącej m.in. zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce.

Deklaracja podpisana w czerwcu w Waszyngtonie przez prezydentów obu państw potwierdza trwałą obecność 4,5 tys. żołnierzy USA w Polsce i zapowiada przysłanie kolejnego tysiąca żołnierzy, sformowanie dywizyjnego dowództwa.

 

RIRM

drukuj