fot. PAP/EPA

Arabia Saudyjska: zatrzymano pięć osób związanych z udaremnionym zamachem

W Arabii Saudyjskiej zatrzymano pięć osób, w tym jedną kobietę, w związku z udaremnionym atakiem. Jak informują lokalne media, celem wczorajszego zamachu mieli być muzułmanie zgromadzeni w Wielkim Meczecie w Mekce, na zachodzie kraju.

Według telewizji Al-Arabija, udaremniony wczoraj przez policję atak, miał być wymierzony w wiernych zgromadzonych w Wielkim Meczecie w Mekce, stanowiącym cel pielgrzymek muzułmanów z całego świata.

Mężczyzna planujący zamach wysadził się w powietrze po tym, gdy siły bezpieczeństwa okrążyły trzypiętrowy dom, w którym przebywał. Wybuch spowodował zawalenie się budynku. Nie pociągnęło to jednak za sobą ofiar, ale 11 osób – w tym 5 policjantów – jest rannych. Siłom bezpieczeństwa udało się zlikwidować dwie grupy terrorystów w Mekce, a trzecią – w pobliskim portowym mieście nad Morzem Czerwonym.

Wielki Meczet w świętym dla muzułmanów mieście Mekka to największy meczet świata. Jego centralnym punktem jest sanktuarium Al-Kaba, najświętsze miejsce islamu, w kierunku którego wierni z całego świata zwracają się podczas modlitwy. Pobożny muzułmanin powinien raz w życiu odbyć do sanktuarium pielgrzymkę, która jest jednym z tzw. pięciu filarów islamu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj