fot. flickr.com

Gruzja: trzy osoby zatrzymane podczas akcji antyterrorystycznej

W wyniku operacji przeprowadzonej we wtorek przez gruzińskie służby bezpieczeństwa w dwóch miejscowościach leżących w Wąwozie Pankisi na granicy z rosyjską Czeczenią zatrzymano trzy osoby podejrzane o związki z terrorystami – podały gruzińskie media.

Zatrzymani są podejrzewani o związki z Czeczenem Ahmadem Czatajewem, który został zabity 22 listopada podczas trwającej ponad 20 godzin operacji antyterrorystycznej w stolicy Gruzji, Tbilisi.

Ahmad Czatajew został zidentyfikowany przez tureckie media jako organizator potrójnego ataku przeprowadzonego przez zamachowców samobójców wieczorem 28 czerwca 2016 roku na lotnisku Ataturka w Stambule. Śmierć poniosło wtedy 47 osób, a obrażenia odniosło ponad 160. Według tureckiego dziennika „Hurriyet” Czatajew był szefem komórki Państwa Islamskiego (IS) w Stambule.

Cytowana przez portal Radia Swoboda ekspertka ds. terroryzmu Nino Burczuladze twierdzi, że pomoc udzielana terrorystom przez zatrzymane we wtorek osoby polegała na zaopatrzeniu grupy Czatajewa w dużą ilość broni i amunicji; uzbrojenie mogło być wykorzystane podczas wielogodzinnej walki w Tbilisi.

W ramach wtorkowej akcji, w której uczestniczyło ok. 60 funkcjonariuszy, przeszukano kilka domów; w jednym z nich skonfiskowano „znaczną ilość” broni.

Jak twierdzi portal Głosu Ameryki, dwie osoby podejrzane o związki z Czatajewem zatrzymano we wtorek również w Tbilisi.

Portal Echo Kawkaza informuje, że we wtorek gruzińskie służby bezpieczeństwa ujawniły kolejne szczegóły dotyczące grupy Czatajewa. Z dowodów zebranych podczas śledztwa, w tym nagrań dźwiękowych, wynika, że Czatajew wraz ze współpracownikami planowali przeprowadzić zamachy w Gruzji i Turcji; celem ataków miały być misje dyplomatyczne.

PAP/RIRM

drukuj