fot. TV Trwam

A. Duda: „Poleciłem, aby wszystkie służby zachowały szczególną czujność”

„Absolutnie nic nie wskazuje na to, żeby w tej chwili w Polsce było jakieś zagrożenie terrorystyczne” – podkreślił prezydent Andrzej Duda w wywiadzie udzielonym Telewizji Trwam. Jak zaznaczył, celem władz jest zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom. „Zapewniam, że wszyscy czuwają. Działania są podejmowane w pełnym spektrum” – dodał.

Prezydent – w rozmowie z o. Piotrem Dettlaffem CSsR – odniósł się do serii zamachów, do jakich doszło dziś w Brukseli. Wskazał, że rozprzestrzeniający się terroryzm jest tragedią współczesnego świata.

Zginęli ludzie całkowicie niewinni, zwykli podróżni. (…) To wielkie zadanie dla władz państwowych, dla służb specjalnych, żeby strzec obywateli. Jak widać, nie zawsze się to udaje. Dzisiaj zarówno pani premier, jak i ja zaprosiliśmy do siebie przedstawicieli służb specjalnych – pana ministra Mariusza Kamińskiego, koordynatora służb specjalnych, po to, żeby przekazali zwięzłą informację o tym, jak wygląda sytuacja – mówił Andrzej Duda.

Jak dodał, powołując się na rozmowę z ministrem Mariuszem Kamińskim, polskie służby posiadają bardzo szerokie informacje wewnętrzne i zewnętrzne oraz są w bieżącym kontakcie ze służbami innych państw.

Absolutnie nic nie wskazuje na to, żeby w tej chwili w Polsce było jakieś zagrożenie terrorystyczne, które uzasadniałoby podniesienie stopnia zagrożenia w Polsce. Jako Prezydent RP poleciłem, aby wszystkie służby zachowały szczególną czujność – tłumaczyła głowa polskiego państwa.

Wskazując na obecną sytuację międzynarodową, prezydent wyraził nadzieję, że na zbliżającym się szczycie NATO zapadną konkretne decyzje ws. bezpieczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej, w tym bezpieczeństwa Polski.

NATO powinno zachowywać nie tylko wzmożoną czujność, ale powinno podjąć działania pokazujące, że jest Sojuszem żywym, że odpowiada na rozwijającą się sytuację, a to nie oznacza nic innego, tylko zwiększenie obecności sił Sojuszu Północnoatlantyckiego w Europie Środkowo-Wschodniej i na Południu. To są wyzwania, na które zbliżający się szczyt NATO powinien odpowiedzieć – tłumaczył Andrzej Duda.

Odnosząc się do sprawy imigrantów i uchodźców, podkreślił, że Polska nie odmówi pomocy prześladowanym, nie zgadza się jednak na jakiekolwiek siłowe rozwiązania względem nich.

Jeżeli pojawiają się propozycje, że imigranci czy uchodźcy mają być przemieszczani siłą, gdzieś pomiędzy krajami Unii Europejskiej, to przepraszam bardzo, ale albo szanujemy tych ludzi, w związku z czym szanujemy ich prawa człowieka i obywatelskie, albo nie. Jeżeli tak, jeżeli je szanujemy, to także ich decyzją jest, w jakim kraju oni chcą przebywać i pod ochronę jakiego kraju oni chcą się oddać – zaznaczył.

Prezydent wskazał, że Unia Europejska potrzebuje mądrej polityki oznaczającej nie tylko ochronę jej granic, ale także humanitarne traktowanie i zapewnienie odpowiednich warunków ludziom, którzy dziś przebywają w różnych krajach, w obozach dla uchodźców – w Turcji, Libanie czy Jordanii.

Oni potrzebują wsparcia finansowego i tego wsparcia finansowego nie wolno im odmawiać. Ograniczenie tego wsparcia stało się powodem pierwszej fali emigracji. Ograniczono świadczenia na rzecz obozów uchodźców i to spowodowało w tych obozach trudną sytuację humanitarną, trudną sytuację życiową, w związku z czym ludzie wyszli z tych obozów i udali się w drogę, szukając bezpieczeństwa i lepszego życia – tłumaczył Andrzej Duda.

Jak mówił, najważniejszą kwestią jest dążenie do zakończenia konfliktu zbrojnego w Syrii.

Jest to wielkie wyzwanie nie tylko dla Europy, ale i dla Sojuszu Północnoatlantyckiego, a więc i dla świata, ale także dla Organizacji Narodów Zjednoczonych. Za każdym razem mówię, że w moim przekonaniu to ONZ powinna się bardziej zaangażować i bardziej zmobilizować świat do tego, aby zmierzać w kierunku zakończenia tego konfliktu zbrojnego. Jest to sytuacja nie tylko niebezpieczna dla tych ludzi, którzy muszą stamtąd uciekać, bo boją się utraty życia, wolności, ale jest to sytuacja niebezpieczna także dla Europy i dla świata – zaznaczył prezydent.

Dziś głowa państwa zwołała specjalne spotkanie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Andrzej Duda spotkał się z koordynatorem służb specjalnych ministrem Mariuszem Kamińskim oraz szefami ABW, AW i Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. W spotkaniu wziął także udział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Całość rozmowy o. Piotra Dettlaffa z prezydentem Andrzejem Dudą można obejrzeć [tutaj].

RIRM

drukuj