M. Morawiecki: w sprawie migracji podtrzymaliśmy nasze stanowisko

Premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefem KE powiedział, że Polska podtrzymała swoje stanowisko ws. migracji. „Postaramy się lepiej przedstawiać nasze racje” – podkreślił. Dodał, że w kwestii pomocy uchodźcom na miejscu Polska pokazała, „że za słowami idą czyny”.

„Przedstawiliśmy nasze racje w trochę innym kontekście. Wprawdzie nasze reguły przyznawania np. azylu są niezwykle surowe, bo na palcach jednej ręki dosłownie czy w przenośni można policzyć, ile takich zezwoleń azylowych udzielono, ale generalnie pokazaliśmy tysiące wniosków azylowych, które w Polsce są składane” – mówił premier podkreślając, że to może dać do myślenia drugiej stronie.

Mateusz Morawiecki, jak dodał, wspomniał też o przyjęciu w przeszłości uchodźców z Czeczenii, którzy musieli uciekać po dwóch inwazjach Rosji na ten region.

„Mówiłem też o problemie wojny rosyjsko-ukraińskiej, która spowodowała, że mamy ponad 1 mln osób z Ukrainy, które są w ogromnej większości pracownikami migrującymi za pracą, ale nawet bardzo rygorystycznie podchodząc do danych statystycznych, co najmniej kilkanaście, kilkadziesiąt tysięcy (…) to osoby z terenów wojny, bez dachu nad głową, typowi uciekinierzy z obszarów wschodniej Ukrainy” – powiedział.

Premier zaznaczył, że liczy na to, iż uda się przekonać „interlokutorów w UE”, że to też jest bardzo ważny wymiar solidarności ze strony Polski.

PAP/RIRM

drukuj