[TYLKO U NAS] Prof. A. Gil: Premier Beata Szydło powinna pozostać na czele rządu

Nie widzę potrzeby zamiany dobrego premiera na Mateusza Morawieckiego, który odpowiada za ogromny segment działalności rządu. Oczywiście, w tej konfiguracji politycznej wszystko się może zdarzyć, ale uważam, że to jest scenariusz zły – dla Polski, dla rządu, dla nas wszystkich – podkreśla w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja politolog prof. Andrzej Gil.

Media informują, że w ramach rekonstrukcji rządu to właśnie wicepremier Mateusz Morawiecki obejmie urząd Prezesa Rady Ministrów. Taki scenariusz miał przedstawić prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas wczorajszego spotkania z działaczami partii. Pozostałe zmiany w rządzie miałyby zależeć od propozycji obecnego ministra finansów.

Prof. Andrzej Gil przyznaje, że nie rozumie potrzeby przeprowadzenia rekonstrukcji rządu, w tym zmiany na fotelu premiera.

– Pan premier Morawiecki ma swoje pole do działania. Pamiętajmy, że jest przecież kimś takim na kształt „superministra” jednoczącym w swoich kompetencjach wiele spraw, przede wszystkim gospodarczo-finansowych naszego państwa. Nie widzę więc potrzeby zamiany dobrego premiera na kogoś, kto odpowiada za ogromny segment działalności rządu. Oczywiście, w tej konfiguracji politycznej wszystko się może zdarzyć, ale uważam, że to jest scenariusz zły – dla Polski, dla rządu, dla nas wszystkich – mówił politolog

Dodał, że wicepremier Mateusz Morawiecki, który kieruje tzw. superresortem, ma szereg planów do zrealizowania.

Profesor podkreśla również, że rekonstrukcja powinna zostać przeprowadzona jak najszybciej. Przeciągnie terminu prowadzi do osłabienia układu rządzącego. Chciałbym, żeby to zakończyło się decyzjami, które powinny być podjęte, dlatego że ten rząd ma swoje słabe punkty – powiedział rozmówca Radia Maryja.

– Jednym z takich słabych punktów jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych. To wymaga zmiany, ale to nie jest rekonstrukcja rządu. To jest po prostu wymiana człowieka (…) na kogoś bardziej kompetentnego. Reszta jest spektaklem zupełnie niepotrzebnym. Proszę zwrócić uwagę na to, że jednak ostatnie sondaże pokazują, że obywatele są tym zmęczeni. Chciałbym osobiście, żeby to zakończyło się jak najszybciej i żeby jednak Pani premier pozostała na swoim stanowisku – zaznaczył prof. Andrzej Gil.

RIRM

drukuj