Rząd nie śpieszy się z reformą „Janosikowego”

Ministerstwo finansów zapewnia, że pracuje nad reformą, która zrealizuje postanowienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie „Janosikowego”. Okazuje się jednak, że wciąż nie ma konkretnych informacji w tym zakresie. O sprawie napisał jeden z dzienników.

Sejm, ze względu na majowe wybory prezydenckie, będzie pracował krócej. Jeśli więc rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego w najbliższym czasie nie podejmie konkretnych działań, niewykluczone, że Parlament nie zdąży z uchwaleniem zmian dotyczących „Janosikowego”.

Maciej Wąsik, radny sejmiku wojewódzkiego, mówi, że ta sytuacja pokazuje, jak nieudolne są rządy koalicji PO-PSL.

– To jest czarowanie rzeczywistości. Jeżeli zgłaszany jest projekt, że zmieni się „Janosikowe”, że zostanie ucywilizowane, że będzie działało lepiej, dochodzi do sytuacji, że ginie on w sejmowych archiwach. Jest to unikanie realnych rozwiązań politycznych. Reforma „Janosikowego” jest niezbędna. Ona w tej chwili nie odgrywa swojej roli, kiedy biedne Mazowsze musi płacić „Janosikowe” tylko dlatego, że obejmuje Warszawę, która jest bogata i zawyża poziom. Nie liczę na to, że koalicja PO-PSL jest w stanie to załatwić – stwierdza Maciej Wąsik.

„Janosikowe” to system subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części swoich dochodów na rzecz biedniejszych.

W marcu ub.r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że zakwestionowane przepisy są niezgodne z Konstytucją, ponieważ nie gwarantują województwu zachowania części pieniędzy, które samo wypracowało.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl