Świadkowie prześladowań chrześcijan w Iraku z wizytą w WSKSiM

Dziś o godz. 19.30 w Auli Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbędzie się spotkanie ze świadkami męczeństwa chrześcijan w Iraku: ks. biskupem Baselem Yaldo i ks. Douglasem Bazi. Wstęp wolny.

Spotkanie poprzedzi reportaż ukazujący aktualną dramatyczną sytuację chrześcijan w Iraku – państwie, które niedawno odwiedził przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki. Władze i studenci WSKSIM serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców Torunia i okolic do wzięcia udziału w tym spotkaniu.

Nasi goście przebywają w Polsce od 8 do 14 marca bieżącego roku na zaproszenie Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Obydwaj w ostatnich latach doświadczyli prześladowań w Iraku. Byli porwani przez dżihadystów i poddani torturom ze względu na wyznawaną wiarę w Chrystusa. Dają bezcenne świadectwo męczeństwa chrześcijan w Iraku w ostatnich dwunastu latach.

Ks. Basel Yaldo został uprowadzony przez fundamentalistów islamskich w 2006 r. w zemście za wygłoszony w Ratyzbonie referat papieża Benedykta XVI. 15 stycznia 2015 roku został wybrany biskupem pomocniczym chaldejskiego patriarchatu Babilonu, a jego konsekracja biskupia odbyła się  6 lutego w Bagdadzie. Współkonsekratorem był ks. abp Stanisław Gądecki.

Ks. Douglas Bazi wcześniej był amerykańskim komandosem, a po przyjęciu święceń kapłańskich został proboszczem w Bagdadzie. Tu porwali go terroryści. Przetrzymywano go 10 dni. Złamano mu nos, wszystkie żebra, uszkodzono kręgosłup. Kiedy udało mu się odzyskać wolność, przez siedem miesięcy leczono go w szpitalu w Turynie. Później powrócił do Iraku, by pomagać innym.

Ks. biskup Basel Yaldo i ks. Douglas Bazi przybędą do Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu na zaproszenie władz uczelni. Studenci WSKSiM od dłuższego czasu solidaryzują się z prześladowanymi chrześcijanami na Bliskim Wschodzie. Pośród nich zrodziła się modlitewna inicjatywa „100 dni dla Syrii”. [WIĘCEJ]

W środę Ks. biskup Basel Yaldo i ks. Douglas Bazi będą gośćmi programu Rozmowy Niedokończone na antenie TV Trwam i Radia Maryja.

o. Zdzisław Klafka CSsR/RIRM

drukuj