fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] O. dr T. Rydzyk CSsR: Jeśli jesteś Polakiem, katolikiem, zależy Ci na przyszłości Polski, chcesz zrobić coś dobrego – zostań mecenasem WSKSiM

Jeżeli jesteś Polakiem, katolikiem, zależy Ci na przyszłości Polski, chcesz zrobić coś dobrego – zostań mecenasem naszej uczelni, pomagaj finansowo. (…) Mecenat – prosimy Was o to. Może znacie jakieś firmy, może w Twojej rodzinie jest ktoś itd. (…) Nasza uczelnia nie ma dotacji rządowych, tak jak uniwersytety państwowe. Nie mamy tego. Uczelnia kosztuje – trzeba i prąd zapłacić, i ogrzewanie zapłacić, i remonty zapłacić, i profesorom zapłacić, pracownikom zapłacić – mówił w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor toruńskiej rozgłośni.

Podczas XXX Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR zaapelował o wsparcie dla Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu [więcej].

Swój apel ponowił w środę na antenie rozgłośni. Podkreślił, że od młodzieży i jej dobrego wychowania zależy przyszłość naszego kraju.

– Takie będą Rzeczypospolite, jakie młodzieży chowanie. Mówił to już hetman Zamoyski, gdy zakładał akademię zamojską. Wtedy była akademia krakowska, później uniwersytet, następie uniwersytet wileński, lwowski i akademia zamojska. Takie będą Rzeczypospolite, jakie młodzieży chowanie. Takie będą rodziny, taki będzie naród. A co jest w tej chwili? W tej chwili – widzimy to w świecie, to już jest powszechne – w uniwersytety, w uczelnie, w te najstarsze, najznakomitsze uczelnie wszedł marksizm. My Polacy powinniśmy pamiętać, co to jest marksizm. Polacy uwalniali się z marksizmu i w dużej mierze nam to się udało, jakkolwiek niezupełnie, bo ten marksizm w Polsce też się przebrał. To jest przebieraniec w Polsce. Nie mówi się o tym, ale widzimy skutki tego. Ten marksizm w Europie to m.in. rewolucja 1968, rewolucja kulturowa, rewolucja seksualna, „róbta, co chceta” – akcentował dyrektor Radia Maryja.

WSKSiM to uczelnia stojąca na bardzo wysokim poziomie, o czym świadczą pozytywne oceny wystawianie przez komisję akredytacyjną.

– Zapraszamy do naszej uczelni. To uczelnia, która stoi na wysokim poziomie. (…) To nie my o tym mówimy – tak mówią oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Przyjeżdżają specjaliści od danych kierunków i wszystko sprawdzają. I jest na wysokim poziomie. My, katolicy, cieszmy się tym, a nie, że boimy się, bo jakiś tam gość, który ma wielkie pretensje do polityki, do przewodzenia państwu, narodowi, powiedział „moherowe berety” z pogardą i my już się boimy. To on o sobie daje świadectwo, że my jesteśmy „katole”. Tak, jesteśmy katolikami. Jesteśmy dumni z tego, że Chrystus spojrzał na nas. Ceńmy sobie to, co dobre, bo polskie i katolickie powinno być bardzo dobre i piękne – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Redemptorysta przypomniał, że toruńska uczelnia nie może liczyć na dotacje z rządu, a zobowiązania trzeba regulować.

– Nasza uczelnia nie ma dotacji rządowych, tak jak uniwersytety państwowe. Nie mamy tego. Uczelnia kosztuje – trzeba i prąd zapłacić, i ogrzewanie zapłacić, i remonty zapłacić, i profesorom zapłacić, pracownikom zapłacić. Jest taki przepis, że nie wolno uczyć bez płacenia. Również śp. prof. Jan Szyszko dostawał pensję, bo uczył. Stworzył kierunek na studiach podyplomowych: ekologia, zarządzanie, leśnictwo itd. On po prostu musiał wziąć pieniądze, podpisać, że bierze i natychmiast to oddawał na uczelnię. A przecież są nawet urzędowe stawki minimalne. I my musimy to zapłacić, proszę Państwa. To jest kosztowne. Poza tym są studenci, bardzo zdolni. Dlaczego im nie pomóc? Niejednokrotnie z licznych rodzin. Chcielibyśmy, żeby oni nie płacili czesnego. U nas czesne jest naprawdę bardzo małe w stosunku do innych uczelni. Chcemy jednak, żeby to nie była bariera – wyjaśnił dyrektor Radia Maryja.

O. dr Tadeusz Rydzyk CSsR wskazał, że są plany rozszerzenia oferty edukacyjnej WSKSiM o nowe kierunki, jednak do tego potrzebne są stosowne środki finansowe.

– Chcemy robić następne kierunki. Możemy zrobić fantastyczną uczelnię, ale tu są potrzebne pieniądze. To wszystko – Radio Maryja, TV Trwam, świątynia – jest dzięki Wam, dzięki Waszej pomocy. A my staramy się jak najlepiej tym zarządzać. Na telewizję mamy takie pieniądze, że starczy „od pierwszego do pierwszego” – minimalne środki w stosunku do innych. Np. TVN w zeszłym roku odesłał ponad 500 milionów zarobku do USA. My możemy pomarzyć, żeby mieć takie pieniądze. My mamy tak, że ledwo możemy opłacić to wszystko. Gdyby wszyscy poczuwali się, byłoby inaczej. Jest część odpowiedzialnych ludzi i dzięki temu działamy. Liczymy na Was – akcentował zakonnik.  

– Jeżeli jesteś Polakiem, katolikiem, zależy Ci na przyszłości Polski, chcesz zrobić coś dobrego – zostań mecenasem naszej uczelni, pomagaj finansowo. (…) Mecenat – prosimy Was o to. Może znacie jakieś firmy, może w Twojej rodzinie jest ktoś itd. Zacznij pracować nad tym człowiekiem, nad właścicielami tej firmy. Niech uczynią coś dobrego. Niech dadzą co roku jakąś sumę. My możemy im powiedzieć, co w tym jest, co wspierają i będą mecenasami naszej uczelni – dodał gość „Aktualności dnia”.     

Całą rozmowę z o. dr. Tadeuszem Rydzykiem CSsR w „aktualnościach dnia” można odsłuchać [TUTAJ]. 

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl