fot. pixabay.com

Dalsze negocjacje rządu z górnikami

W Katowicach ruszy dziś kolejna tura rozmów na linii górnicy – rząd. Spotkanie ma rozpocząć faktyczne negocjacje treści umowy społecznej z branżą.

W połowie grudnia górnicy otrzymali od przedstawicieli resortu aktywów państwowych m.in. wstępną propozycję projektu umowy. Dokument spotkał się z krytycznym przyjęciem związkowców.

Dziś górnicy mają przedstawić własną propozycję. Strona społeczna spodziewa się, że rząd poprosi o czas na zapoznanie się z nią.

Artur Soboń, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego, również spodziewa się, że dzisiejsze spotkanie nie będzie ostatnim.

– Nastawienie jest bardzo dobre, bo działamy w duchu wrześniowego porozumienia. Spodziewamy się, że strona społeczna przedstawi swój projekt umowy. Wtedy my, czyli strona rządowa będziemy się odnosić do tego projektu. Prawdopodobnie będziemy jeszcze się spotykać w tej sprawie. Nie sądzę, aby było to nasze ostatnie spotkanie pozwalające zbliżyć się do wypracowania wspólnego dokumentu – wyjaśnia Artur Soboń.

Wstępne porozumienie, które ma być bazą do dalszych negocjacji, strony zawarły we wrześniu ubiegłego roku. Określa ono zasady i tempo transformacji i wyznacza plan zamykania poszczególnych kopalń do 2049 r.

Zgodnie z umową, górnicy mają mieć zagwarantowaną pracę do emerytury, a jeśli nie będzie to możliwe, zostaną objęci osłonami socjalnymi. 13 kopalń, których dotyczy dokument, zatrudnia obecnie ok. 56,5 tys. pracowników na terenie 43 gmin.

MD/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl