fot. flickr.com

Spór o program naprawczy dla Kompanii Węglowej

W kopalniach i zakładach Kompanii Węgla odbywają się informacyjne masówki. Górnicze związki deklarują sprzeciw wobec obniżki wynagrodzeń górników. 

Powrót do rozmów uzależniają od wycofania wypowiedzenia porozumienia zawartego pół roku temu z zarządem.

Chodzi o porozumienie gwarantujące górnikom niezmienność warunków pracy i płacy przez rok po przekazaniu 11 kopalń Kompanii do nowego podmiotu – Polskiej Grupy Górniczej.

Przedstawiciele Kompanii Węglowej nie komentują związkowej akcji ani informacji przekazywanych podczas masówek.

Rzecznik Kompanii, Tomasz Głogowski wskazał, że zarząd prowadzi bezpośredni dialog ze związkami i nie chce rozmawiać z nimi za pośrednictwem mediów. Podtrzymał wolę kontynuowania rozmów ze stroną społeczną.

Bogusław Hutek, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w Kompanii Węglowej, mówi, ze najprawdopodobniej jutro odbędzie się spotkanie obu stron. Zobaczymy co będzie i wtedy będziemy podejmować dalsze decyzje – dodaje Bogusław Hutek.

– Dostaliśmy informację, że jutro ma być spotkanie w Kompanii Węglowej, ale nie wiemy czy z samym zarządem, czy pofatyguje się pan minister energii Grzegorz Tobiszowski. W każdym razie ma dojść do spotkania i ewentualnie do dalszych decyzji. Jak jutro będzie to spotkanie, a nie będzie decyzji o wycofaniu się z wypowiedzenia, to myślę, że znowu spotkają się związki zawodowe działające w Kompanii, które wydały wspólny komunikat i będziemy decydować co dalej robić, jakie podjąć działania. My uważamy, że jak się nie wycofają z wypowiedzenia to nie ma o czym rozmawiać, bo to jest jakby zasiadanie do rozmów z przystawionym pistoletem do głowy – mówi przewodniczący Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność”.

Polska Grupa Górnicza ma do 1 maja przejąć 11 kopalń Kompanii. Trwają rozmowy z inwestorami, którzy dokapitalizują nowy podmiot i staną się jego akcjonariuszami.

Resort energii zapowiedział, że obok podmiotów gospodarczych akcje kupią także inwestorzy finansowi. Nie jest przesądzone czy akcje obejmie TF Silesia.

RIRM

drukuj