Kopalnia Lipinki do likwidacji

Kopalnia Lipinki, która wydobywa rocznie ponad 1100 ton ropy i jest rentowna, ma zostać natychmiast zlikwidowana.

Posłowie PiS-u pytali w ubiegłym tygodniu premiera o powody takiej decyzji. Jednocześnie podkreślają, że jest on wrogiem polskiego górnictwa.

Ziemia gorlicka od ponad 150 lat związana jest z przemysłem naftowym. W tym regionie powstały pierwsze kopalnie i rafinerie. Likwidacja szybów oznacza, że pracownicy kopalni pójdą na bruk – alarmuje poseł Barbara Bartuś.

– Dlaczego dzisiaj ma być likwidowana kopalnia „Lipinki”? Kopalnia, która jest rentowna, która nie zmniejsza zatrudnienia. Myślę, że powinno być to alarmujące dla nas wszystkich. Pokazuje jak prowadzona jest polityka. W moim powiecie gorlickim, powiecie sądeckim od czasu, kiedy władzę przejęła PO, ciągle słyszymy, że coś się likwiduje, a te likwidacje najczęściej są nieuzasadnione tak jak teraz. Budzą duże oburzenie i sprzeciw społeczny. U nas była kiedyś najstarsza rafineria w Gorlicach. Już jej nie ma. I teraz po kolei likwidujemy kopalnie. Rząd kończy likwidację kopalni „Kobylanka” i teraz zamierza likwidować kopalnię „Lipinki” – powiedziała poseł Barbara Bartuś.

Poseł Mariusz Orion Jędrysek, były główny geolog kraju decyzję o likwidacji kopalni wiąże z przygotowywanym przez rząd nowym prawem.

– Rząd Donalda Tuska planuje – już w tej chwili widać, że będą wchodziły nowe podatki – dwa duże podatki od niektórych kopalni, które wydobywają ropę naftową i gaz, i specjalny podatek od węglowodorów, który spowoduje, że marginalne złoża przestaną być opłacalne. Trzeba będzie wydobywać znacznie więcej, żeby kopalnie na siebie zarobiły, bo muszą najpierw zarobić na podatek. To oznacza, że setki ludzi w poszczególnych gminach czy powiatach, w których jest produkcja, po prostu stracą pracę. Dzisiejsze wydobycie ropy jest wystarczające na to, żeby tych ludzi i te rodziny utrzymać. Mamy więc implikowane miejsca pracy – mówił Mariusz Orion Jędrysek.

Poseł Mariusz Orion Jędrysek akcentował, że spodziewa się, iż likwidacja tego typu kopalń zwiększy import ropy. Jak dodał, zarobią na tym najprawdopodobniej pośrednicy powiązani z rządem.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl