fot. sxc.hu

Min. Tchórzewski: decyzja KE ws. górnictwa ważnym sukcesem dla branży

Akceptacja pomocy publicznej dla górnictwa przez Komisję Europejską to ważny sukces dla branży – ocenił minister energii Krzysztof Tchórzewski. Pod koniec ubiegłego tygodnia KE poinformowała o zatwierdzeniu przeznaczenia przez polski rząd prawie 8 mld zł publicznych pieniędzy na zamykanie nierentownych kopalń.

Bruksela uznała, że plan przedstawiony przez Warszawę jest zgodny z unijnymi zasadami pomocy państwa. Minister Krzysztof Tchórzewski mówił w Katowicach, że przed świętem górników, Barburką, jest pewność co do sytuacji pracowniczej.

– Wszyscy mają zagwarantowaną pracę lub (jeśli zdecydują się mając 4 lata do emerytury w ramach restrukturyzacji przejść na urlop górniczy) zapewnione świadczenia na poziomie 70 proc. wynagrodzenia i możliwość dalszej pracy poza górnictwem. Wykluczona jest tylko praca w górnictwie. Tak więc ten komfort dla całego środowiska górniczego, biorąc pod uwagę różnego typu mankamenty i niepewności związane z restrukturyzacją, daje nam pełną pewność do strony pracowniczej – mówił minister.

Minister energii zaznaczył, że kluczowym elementem programu pomocowego dla branży jest osiągnięcie w przyszłym roku w górnictwie węgla kamiennego wyniku zbliżonego do zera.

RIRM

drukuj