fot. sxc.hu

Napięta sytuacja wśród górników. Trwają masówki informacyjne

W części kopalń węgla kamiennego trwają masówki informacyjne dla załóg. Związkowcy informują górników o sytuacji, w jakiej znajduje się obecnie polskie górnictwo oraz o stanie realizacji porozumienia z rządem.

Chodzi o umowę podpisaną w styczniu po fali strajków na Śląsku. Strona społeczna uważa, że rząd zrealizował maksymalnie 25 proc. postulatów.

Kazimierz Grajcarek, przewodniczący sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” podkreśla, że rząd ma jeszcze czas na konieczne ruchy.

W związku z tym, że te terminy rzeczywiście są przesuwane (jeśli chodzi nie tylko o Kompanie Węglową, ale również o Kopalnie Brzeszcze czy o inne rozwiązania) mamy podpisane porozumienie, które kończy się 30 września. Dlatego przygotowujemy się tak, aby na samym początku października – jeśli sprawy nie będą zrealizowane zgodnie z porozumieniem – doprowadzić do akcji protestacyjnych. O strajku na razie nie chce mówić, bo o tym będą decydowały komitety protestacyjne w każdej organizacji zakładowej, i komitety protestacyjne międzyzwiązkowe – mówi Kazimierz Grajcarek.

Rząd obiecywał, że nowa Kompania Węglowa powstanie do końca sierpnia. Teraz termin ten przesunięto na wrzesień.

RIRM

drukuj