fot. PAP/Piotr Nowak

Senat poparł protest mediów, które sugerowały, że podatek od reklamy to uderzenie w wolność słowa

Senat podjął uchwałę w sprawie zapowiadanego przez Prawo i Sprawiedliwość podatku od reklamy. W dokumencie senatorowie opozycji poparli protest części prywatnych mediów. W odpowiedzi senatorowie PiS-u przekonywali, że nic nie zagraża pluralizmowi medialnemu w kraju.

Projekt podatku od reklam wyszedł z resortu finansów. Na razie zakończył się etap prekonsultacji. Część prywatnych mediów nie chciała czekać na procedowanie projektu przez Sejm i podjęła decyzję o proteście. W kilku stacjach telewizyjnych wyświetlany był biały komunikat na czarnym tle. Te media sugerowały, że podatek od reklamy to uderzenie w wolność słowa. Podpisał się pod tym Senat, który przyjął w tej sprawie uchwałę.

– Niestety dziś Polska w niebezpiecznym tempie zbliża się do modelu państwa o reglamentowanym przez władze prawie do informacji – oceniła Barbara Zdrojewska, senator KO.

W uchwale pojawiły się zarzuty, że rząd zmierza w stronę likwidacji niezależnych mediów. Pod dokument podpięto przejęcie wydawnictwa Polska Press przez PKN Orlen, co także senatorowie opozycji uznali za próbę podporządkowania mediów państwu.

– Ten skok typowo PRL-owski, typowa rewolucja w stosunku do rewolucji Solidarności, która została wykonana przez PiS, ma przywrócić PRL na rynku medialnym – powiedział Bogdan Klich, senator KO.

Z zarzutami nie zgadzali się politycy PiS-u. Jerzy Czerwiński przekonywał, że wprowadzone w projekcie ustawy progi podatkowe skutecznie będą chroniły prasę lokalną. Dodawał, że jest za wcześnie na podejmowanie działań,  bo nie ma jeszcze finalnych zapisów ustawy. Zarzucał też opozycji, że nie protestowała, gdy polski rynek mediów lokalnych na masową skalę był zawłaszczany przez wydawnictwo z Niemiec.

– Gdzieżeście państwo byli, jak duża spółka niemiecka przechwytywała polskie media, po kolei wykupywała? – pytał Jerzy Czerwiński, senator PiS.

Podobne stanowisko zajął Stanisław Karczewski, senator PiS.

„Przyjęcie przez Senat ‘uchwały w sprawie zagrożenia wolności mediów’ to wstyd, hańba i wychodzenie przed szereg. Debata nad nieistniejącym projektem. A media w Polsce jeszcze nigdy nie były tak wolne i pluralistyczne jak obecnie” – ocenił Stanisław Karczewski.

W głosowaniu trzech senatorów PiS-u wstrzymało się od głosu. Reszta klubu była przeciwko. Uchwała przeszła głosami opozycji. I to tej opozycji, która – kiedy była u władzy – przez lata próbowała zwalczać niezależne media. Niszczyła po kolei. Najpierw „Rzeczpospolitą”, później „Uważam Rze”. Na celowniku miała też TV Trwam. Tutaj presja społeczna i masowe marsze uniemożliwiły pozbawienie katolickiego nadawcy miejsca na multipleksie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl