J. Lichocka: W mediach publicznych nie mogą pracować byli esbecy i współpracownicy służb PRL

Szefowie mediów publicznych będą mogli rozwiązać umowę z dziennikarzami związanymi ze służbami PRL. Umożliwi to uchwała Rady Mediów Narodowych, której przyjęcia chce poseł Joanna Lichocka.

Stanowisko Rady zawarte w uchwale miałoby być zaleceniem dla szefów mediów publicznych, by rozważyli zwolnienia osób, co do których udokumentowano, że współpracowali z komunistycznymi służbami.

Opinii publicznej w mediach nie mogą kształtować byli esbecy i ich współpracownicy, których szkolono do dezinformacji – mówi poseł Joanna Lichocka, członek Rady Mediów Narodowych.

– Wydaje mi się, że to jest taka oczywista oczywistość – powiedzieć głośno, że jest taka zasada, że w mediach narodowych, w mediach publicznych, nie mogą pracować byli esbecy, byli współpracownicy służb PRL, szkoleni do dezinformacji, do kłamania i czynienia zła. Zarówno pracownicy, jak i współpracownicy takich służb nie mają pracy w mediach publicznych w niektórych krajach postkomunistycznych natychmiast po przewrocie wolnościowym w 1989 roku. Taką zasadę wprowadzono w Czechach i byłym NRD. U nas tej zasady nie wprowadzono – wskazuje Joanna Lichocka.

W myśl przyjętej w 1997 r. ustawy obowiązek lustracji objął prezydenta, parlamentarzystów, osoby pełniące kierownicze stanowiska państwowe, sędziów, prokuratorów i adwokatów, a także szefów mediów publicznych.

W 2007 r. ustanowiono, że sprawdzeniu mieli podlegać też m.in. nielustrowani przedtem naukowcy, dziennikarze i właściciele mediów. W maju 2007 r. Trybunał Konstytucyjny zakwestionował m.in. lustrację ogółu dziennikarzy i naukowców.

Zapisy dotyczące lustracji dziennikarzy pojawiły się ponownie w ubiegłym roku w projekcie tzw. dużej ustawy medialnej. Ustawa nie została jednak uchwalona. Proponowaną uchwałą Rada Mediów Narodowych zajmie się w najbliższą środę.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl