Kolejne negocjacje KW z zarządem spółki

W Katowicach rozpoczęła się kolejna tura rozmów związkowców z Kompanii Węglowej z zarządem spółki. Chodzi o wypracowanie porozumienia poprzedzającego powstanie Polskiej Grupy Górniczej. W rozmowach udział bierze minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Podczas negocjacji strona związkowa ma przedstawić wyliczenia po analizie raportów dotyczących oszczędności pozapłacowych.

Rozmowy są trudne, ale przynoszą rezultaty – mówi Przemysław Skupin, przewodniczący Związku Zawodowego Sierpień 80” w Kopalni Węgla Kamiennego „Pokój”.

– Będzie spotkanie nt. tych analiz. Mają być wyliczenia dalszych oszczędności pozapłacowych, poza pracownikami. Zobaczymy jak to będzie wyglądać. Zrobiliśmy krok do przodu i jesteśmy bliżej tego, aby podpisać porozumienie. Wszystko zależy od spotkania, od tego jak te materiały wyliczeniowe będą wyglądały i czy zbliżymy się do stanowisk, w których będzie możliwe podpisanie porozumienia – zaznacza Przemysław Skupin.

Zgodnie z zapowiedziami, 1 maja spółka Polska Grupa Górnicza przejmie kopalnie i zakłady Kompanii Węglowej. Koniecznym warunkiem jest jednak porozumienie między związkami zawodowymi i zarządem Kompanii ws. płac.

Zarząd stoi na stanowisku, że konieczne jest obcięcie lub zawieszenie niektórych świadczeń górniczych. Związkowcy natomiast postulują szukanie oszczędności dla nowej spółki gdzie indziej i nie godzą się na zmniejszanie płac dla górników.

RIRM

drukuj