fot. radiovaticana.va

Ks. kard. Tauran: dialog z islamem niemal bezowocny

Ks. kard. Jean-Louis Tauran podsumował dialog z islamem po opublikowaniu książki „Je crois en l’homme – Wierzę w człowieka”. Zostały w niej zebrane jego wystąpienia na temat dialogu z religiami. Podkreślał, że owoce dialogu międzyreligijnego z islamem są znikome i nie mają przełożenia na codzienne życie, ale jesteśmy na ten dialog skazani.

– Myślę, że w dialogu z islamem nastąpił postęp, gdy chodzi o same spotkania. Spotykamy się, przyglądamy się sobie, słuchamy się nawzajem. Problem polega jednak na tym, że wszystkie te niewielkie osiągnięcia nie miały żadnego przełożenia na prawo, administrację, a już w ogóle na życie zwyczajnych ludzi. Ten dialog pozostaje zbyt elitarny. To ważne, że jest elitarny, ale to nie wystarczy. Trzeba by wszystkie małe osiągnięcia, które w istocie są znikome, mogły jednak coś zmienić. Na przykład w podręcznikach do historii w krajach Zatoki Perskiej, chrześcijan nie nazywa się chrześcijanami, lecz błędnie wierzącymi. Tak być nie może – powiedział Ksiądz Kardynał.

Ks. kard. Tauran zaznacza przy tym, że sytuacja we współczesnym świecie jest bardzo niebezpieczna i niepewna. Nikt nie wie, co będzie dalej. Sami politycy nie mają żadnego rozwiązania.

– Jestem zaskoczony, jak wielu przywódców politycznych przybywa do Watykanu, aby tu szukać pomysłów. Nikt nie wie, co będzie dalej. Jedna tylko rzecz jest jasna, a przy tym bardzo niebezpieczna, a mianowicie, że Bliski Wschód już nie istnieje. Nie ma już pomostu, który do tej pory między Zachodem i muzułmańskim Wschodem tworzyli chrześcijanie. Trzeba pamiętać, że jeszcze przed stu laty stanowili oni tam 20 proc. mieszkańców. Dziś zaledwie 4 proc. – zwraca uwagę ks. kard. Jean-Louis Tauran.

Od 2007 r. duchowny stoi na czele Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. Wcześniej, za pontyfikatu Jana Pawła II przez wiele lat był szefem papieskiej dyplomacji.

RadioWatykańskie/RIRM

drukuj