Boko Haram organizacją terrorystyczną

Islamistyczne ugrupowanie Boko Haram, które usiłuje zaprowadzić szariat w Nigerii zostanie w środę oficjalnie uznane przez Departament Stanu USA za organizację terrorystyczną – podały we wtorek źródła w Kongresie USA.

Uznanie tego ugrupowania za organizację terrorystyczną oznacza, że amerykańskie siły bezpieczeństwa i agencje regulujące rynek mają obowiązek zablokować wszelkie kontakty biznesowe i transakcje finansowe z Boko Haram. Zgodnie z amerykańskim prawem udzielenie „pomocy materialnej” grupie terrorystycznej jest przestępstwem.

Pod koniec października rządowe siły nigeryjskie zorganizowały zmasowany atak z ziemi i powietrza na bojowników Boko Haram w stanie Borno na północnym wschodzie kraju. Ponad 70 islamistów zostało zabitych podczas tej operacji.

Armia nigeryjska zintensyfikowała ataki przeciwko Boko Haram od maja, gdy prezydent Goodluck Jonathan ogłosił stan wyjątkowy w trzech prowincjach na północnym wschodzie (w stanach Borno, Yobe i Adamawa).

Mimo kontrofensywy wojsk rządowych Boko Haram wciąż dokonuje aktów terroru.

Nazwę Boko Haram tłumaczy się jako „zachodnia edukacja to świętokradztwo”. Ugrupowanie atakuje chrześcijańskie świątynie, szkoły i inne obiekty. Od roku 2010 w atakach tej organizacji zginęło ponad 1,7 tys. ludzi.

PAP/RIRM

drukuj