fot. PAP/EPA

Senat m.in. o przymusowym leczeniu najgroźniejszych przestępców

Senat na rozpoczynającym się dziś dwudniowym posiedzeniu zajmie się ustawą o przymusowym leczeniu w ośrodkach zamkniętych osób po wyrokach za ciężkie przestępstwa na tle seksualnym.

Resort sprawiedliwości podkreśla, że przepisy mają dać możliwość wysłania na terapię osób, które odbyły karę, lecz zachodzi obawa, że znów popełnią przestępstwo.

Ustawa budzi kontrowersje wśród prawników i lekarzy. Prace nad przepisami podjęto z powodu zbliżających się terminów zakończenia wyroków więzienia odbywanych przez seryjnych zabójców, którym kary śmierci zamieniono po 1989 r. na kary 25 lat więzienia.

Poseł Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i były prokurator generalny zwraca uwagę, że dotychczasowa ustawa przyjęta przez Sejm nie daje możliwości stosowania odpowiednich środków wobec zabójców.

Lider SP stwierdził, że jego ugrupowanie przedłożyło projekt ustawy, który będzie dotyczył najgroźniejszych przestępców w tym zabójców. Rządowe rozwiązania można zastosować do wszystkich sprawców przestępstw.

Do zakładu zamkniętego mogą zostać wysłani drobni przestępcy a wiele wskazuje, że może ono nie mieć paradoksalnie zastosowania wobec najgroźniejszych zabójców.

– Solidarna Polska będzie domagać się zmiany brzmienia przepisów przyjętych przez Sejm tak, aby tego rodzaju rozwiązania nadzwyczajne były stosowane tylko wobec groźnych przestępców, zagrożonych    karą powyżej 10 lat pozbawienia wolności. Zależy nam w szczególności, by można było je zastosować wobec sprawców zabójstw. Natomiast jeśli te rozwiązania proponowane przez SP nie zostałyby uchwalone, to będzie to poważny problem. W naszej ocenie ta ustawa, która została przyjęta przez Sejm, nie daje możliwości zastosowania takich środków wobec tych zabójców; najgroźniejszych przestępców. To jest pewnym absurdem. Kto wie, może to celowe działanie ze strony rządu, który nie chce z jakichś powodów, żeby te przepisy weszły w życie – stwierdza Zbigniew Ziobro, lider SP.

Senat zajmie się też nowelą ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz wysłucha informacji o szczycie klimatycznym.

RIRM 

drukuj