Młodzież nadal zagrożona bezrobociem

W przyszłym budżecie państwa nie ma żadnych instrumentów, które doprowadziłyby do zmniejszenia bezrobocia; szczególnie bezrobocia wśród młodzieży – stwierdziła prof. Józefina Hrynkiewicz, poseł PiS.  

Ekspert odniosła się do II Konferencji nt. Zatrudnienia Młodzieży w Europie, która odbyła się we Francji. Polskę reprezentował premier Donald Tusk.

We wrześniu br. wg danych Eurostatu w UE bez pracy było ok. 5,6 mln młodych ludzi w wieku do 25. roku życia. 3,5 mln z nich to obywatele krajów strefy euro.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że w walce z bezrobociem wśród młodzieży w Europie, w znacznej mierze chodzi o odpowiedzialność poszczególnych krajów. Wezwała państwa do szybkiego przedłożenia planów w tej dziedzinie, aby możliwe było zapewnienie niezbędnego finansowania na szczeblu europejskim.

Prof. Józefina Hrynkiewicz, członek sejmowej Komisji Polityki Społecznej podkreśla, że dla pokolenia, które urodziło się w latach 80’ nie ma obecnie w Polsce żadnej pracy. Oszustwem jest jak podkreśla mówienie, że młoda osoba może założyć własne przedsiębiorstwo.

Jakie przedsiębiorstwo może założyć młody człowiek, który kończy studia, który studiuje? Zmywania, zamiatania, sprzątania? Często wyrzeczeniem całej rodziny – ten człowiek nie znajduje miejsca we własnym niepodległym kraju. Czy to chodzi oto, żebyśmy wysłali naszych młodych, świetnie wykształconych ludzi, doskonale przygotowanych do Niemiec, Anglii? Czy też chodzi o to, że ten rząd nie ma żadnego pomysłu co z tym największym bogactwem można zrobić – akcentuje poseł Józefina Hrynkiewicz.

Rząd źle wykorzystuje fundusze strukturalne i europejskie; ponadto zabierane są środki z funduszu pracy – dodaje ekspert.

To, że nasz premier jedzie do Paryża, żeby brać udział w konferencji poświęconej zatrudnieniu młodzieży, wykorzystaniu ogromnego potencjału wiedzy, ambicji, aspiracji, talentów młodych ludzi, a we własnym kraju nic nie robi, to coś zupełnie niebywałego. Nie mam ani jednego słowa wyjaśnienia dla takiej postawy, dla takiej sytuacji. Nie wiem dlaczego minister finansów kolejny rok zabiera miliardy z funduszu pracy, po to, żeby wykazywać się niższym długiem publicznym – zaznacza poseł PiS.

W Polsce we wrześniu br. – wg unijnego urzędu statystycznego – bez pracy pozostawało 26,3 proc. młodych ludzi.

Według nieoficjalnych danych, ponad 2,5 miliony młodych Polaków wyjechało z naszego kraju w poszukiwaniu pracy. Do tego dochodzi jeszcze bezrobocie ukryte w rolnictwie, które przekracza milion osób. Według niektórych ekspertów bez zatrudnienia może być nawet 6 milionów osób w naszym kraju.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl