fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

Spada stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce

Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce spada. Z danych Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii wynika, że w marcu 2021 roku wyniosła ona 6,4 procent. To spadek o 0,1 punktu proc. licząc m/m.

Marzec 2021 roku był pierwszym miesiącem, gdy zmniejszyła się liczba bezrobotnych w urzędach pracy. Bez pracy pozostawało blisko 1 mln 80 tys. osób.

Polska ma najniższą stopę bezrobocia w całej Unii Europejskiej. Według Eurostatu wyniosła 3,1 procent. [czytaj więcej] To kolejny miesiąc, gdy jesteśmy liderem pod tym względem.

Nastroje studzą jednak ekonomiści. Dr Bartosz Michalski zwraca uwagę, że oficjalne dane dotyczące bezrobocia nie odzwierciedlają w pełni rzeczywistości.

– Dane nie muszą faktycznie odzwierciedlać sytuacji na rynku pracy i stanu gospodarki, ponieważ część ludzi, która być może utraciła pracę, świadomie wybrała, żeby nie rejestrować się w urzędzie pracy. Faktycznie stopa bezrobocia raczej będzie wyższa od tej, która jest oficjalnie publikowana. Poza tym w polskich realiach, w polskiej gospodarce istnieje specyfika zatrudnienia, jak tzw. umowy śmieciowe. Są to wszystkie elastyczne formy zatrudnienia, więc w momencie, kiedy ktoś np. został zwolniony, to być może także wybrał rozwiązanie, by nie rejestrować się w powiatowym urzędzie pracy – wskazuje dr Bartosz Michalski.   

Ekonomista zaznacza również, że sytuacja na rynku pracy najgorzej będzie wyglądać na południu Europy. Jest to spowodowane przede wszystkim ograniczeniami w turystyce, która wypracowuje znaczną część PKB tych krajów.

RIRM

drukuj