fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] S. Szwed: Działania tarczy antykryzysowej sprawdzają się. Nie ma gwałtownego skoku bezrobocia w kraju

Wszystkie działania w ramach tarczy antykryzysowej w celu ochrony miejsc pracy sprawdzają się. Nie ma takiego gwałtownego skoku bezrobocia. Stąd też ubytki  nie są jeszcze znaczne, ale szacujemy, że pod koniec roku będzie potrzebne dofinasowanie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jeśli chodzi o wpływy – powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

Sytuacja w Polsce wywołana pandemią koronawirusa przyniosła straty w gospodarce. Rząd wychodząc naprzeciw różnym branżom zaproponował pakiet antykryzysowy. Dla wielu przedsiębiorców była to jedyna szansa, aby utrzymać miejsca pracy. Jak zaznaczył wiceminister rodziny Stanisław Szwed najwięcej wniosków pojawiło się ze strony branży usługowej.

– Najwięcej wniosków pojawiło się ze strony tych zakładów, które zostały zamknięte. To zakłady usługowe (te, które obecnie zostały odmrożone restauracje, zakłady fryzjerskie, bary, które teraz już mają możliwość zarobkowania) skorzystały z postojowego, z pożyczki, z umorzenia składek ZUS-owskich, lub z bezpośredniego dofinansowania do wynagrodzenia. Nasze główne działania polegają na tym, aby uchronić jak największą liczbę miejsc pracy, poprzez dofinansowanie do miejsc pracy, które trafią do przedsiębiorców […] wszyscy w jakiś sposób z tego korzystają   – dodał.

Jak podkreślił wiceminister rodziny wpłaty z tego tytułu do budżetu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą niższe, ale sytuacja nie jest dramatyczna.

– Wszystkie działania w ramach tarczy antykryzysowej na ochronę miejsc pracy sprawdzają się. Nie ma gwałtownego skoku bezrobocia. Stąd też te ubytki  nie są jeszcze znaczne, ale szacujemy, że pod koniec roku będzie potrzebne dofinasowanie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jeśli chodzi o wpływy – powiedział Stanisław Szwed.

Gość „Polskiego punktu widzenia” podkreślił również, że system przyjmowania wniosków w traczy antykryzysowej jest bezwzględny. Wszystkie dokumenty przyjmowane są w formie elektronicznej i z automatu. Jest jednak możliwość składnia ich kilkukrotnie.

– Jest możliwość składania wniosków kilkakrotnie. Nie ma tutaj problemu, że system tych wniosków nie przyjmuję. […] Na bieżąco te sprawy są wyjaśniane, jeżeli są odwołania, bądź to przez ZUS czy system bankowy. Trafia to do Polskiego Funduszu Rozwoju, który rozstrzyga w takich sytuacjach. Jeżeli chodzi o ZUS tutaj też w zależności jakie są sytuację. Kiedy było wcześniej np. porozumienie zawarte o rozratowanie, to taka osoba może skorzystać z takich rozwiązań. Jeżeli jest problem po stronie ZUS-u, że ta składka się zawiesiła i nie jest zarejestrowana to oczywiście indywidualnie też ta sprawa jest wyjaśniana – poinformował wiceszef resortu pracy.

W ramach tarczy antykryzysowej uruchomiono zawieszanie składek ZUS na trzy miesiące. Było to bardzo ważne ze względu na ochronę miejsc pracy – zaznaczył rozmówca TV Trwam.

– Trudno tutaj przesądzić czy te okresy będą wydłużane. Będziemy na bieżąco analizować sytuacje gospodarczą, również powrót np. już w tej chwili działalności gospodarczej. Jeszcze nie we wszystkich segmentach, ale też będziemy dalej na bieżąco działać. Na kolejne miesiące na pewno będziemy musieli szukać rozwiązań, szczególnie bardziej branżowo. Jeżeli mówimy np. o branży turystycznej to wiemy, że ta pomoc musi być zapewniona na kolejne miesiące. Ta branża nie jest w stanie się odbudować, tym bardzie, że jest praktycznie zamrożona – dodał.

Stanisław Szwed poinformował również o pomocy dla bezrobotnych, która ma być rozpatrywana w najbliższym czasie.

– To są dwie rzeczy. Jedna to jest zasiłek dla bezrobotnych, który wzrośnie. Powstanie również dodatek solidarnościowy, o którym mówił pan prezydent. Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu już będziemy mogli poinformować – czy to Kancelaria Prezydenta czy Kancelaria Premiera – o ostatecznych rozporządzeniach, jak te propozycje będą wyglądały. Na pewno będzie podwyższony zasiłek dla bezrobotnych, to jest kwestia, która jest potrzebna – podsumował wiceminister.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl