Finlandia: w ramach eksperymentu dochód podstawowy zamiast zasiłków

Finlandia rozpocznie w styczniu eksperyment, w ramach którego wprowadzi podstawowy dochód zamiast zasiłków.

Dwa tysiące losowo wybranych bezrobotnych będzie otrzymywać od państwa, zamiast zasiłków, 560 euro miesięcznie bez żadnych warunków.

Środki te nie będą podlegały opodatkowaniu, a korzystający z tego świadczenia będą mogli podejmować pracę zarobkową bez obaw o jego redukcję czy utratę, jak w przypadku zasiłku dla bezrobotnych.

Eksperyment ma pokazać, czy przyznanie każdemu obywatelowi podstawowego dochodu może zmniejszyć bezrobocie, zastąpić obecne zasiłki dla bezrobotnych i uprościć system świadczeń socjalnych.

Marek Steinhoff-Traczewski z centrum analiz Klubu Jagiellońskiego zwraca uwagę, że pomysł nie jest nowy. Do tej pory nikt go jednak nie wprowadził w życie.

– Projekt powstał jako idea Miltona Friedmana, który twierdził, że o wiele taniej jest zagwarantować każdemu taki dochód, który umożliwi w miarę godne życie, natomiast nie byłby na tyle wysoki, żeby demotywował do pracy. Póki co nie został on nigdzie w pełni wprowadzony z takiego powodu, że jest bardzo ambitny politycznie, bo tak naprawdę równa się on z tym, że jakąś część (i to dużą) systemu opieki społecznej trzeba by zdemontować. Z jednej strony jest duży opór polityczny, bo tam jest wiele osób zatrudnionych, a z drugiej strony jest problem, bo nikt tego nie wprowadził i nie wiadomo, jakie będą skutki społeczne – wskazuje Marek Steinhoff-Traczewski.

W czerwcu bezwarunkowy dochód podstawowy odrzucili w referendum Szwajcarzy. Władze i większość partii politycznych uznały koncepcję takiego dochodu za utopijną, zbyt kosztowną i szkodliwą dla gospodarki.

RIRM

drukuj