Irak: Ponad 30 zabitych w zamachu samobójczym w Bagdadzie

Co najmniej 32 osoby zginęły we wschodniej części Bagdadu w poniedziałek w ataku przeprowadzonym przez zamachowca samobójcę, który kierował samochodem wypełnionym materiałami wybuchowymi – poinformowały źródła policyjne i szpitalne.

Atak został przeprowadzony w Mieście Sadra, dzielnicy zamieszkanej w większości przez szyitów. Do tej pory nikt nie przyznał się do zamachu, w którym rannych zostało ponadto ok. 60 osób.

Wiele ofiar to robotnicy dniówkowi, którzy regularnie zbierają się na placu w Mieście Sadra, gdzie czekają na oferty zatrudnienia.

W poniedziałek wizytę w Bagdadzie składa francuski prezydent Francois Hollande. Podkreślał on wcześniej, że „walka z terroryzmem w Iraku” oznacza zapobieganie aktom terroru we Francji.

To kolejny krwawy zamach w Bagdadzie w ciągu 48 godzin. W sobotę w podwójnym zamachu, do którego przyznało się tzw. Państwo Islamskie (ISIS), na zatłoczonym targowisku zginęło co najmniej 27 ludzi, a kilkadziesiąt osób zostało rannych.

W Iraku regularnie dochodzi o zamachów bombowych, również z użyciem samochodów pułapek. Zazwyczaj odpowiedzialność bierze sunnickie ISIS, które uważa stanowiących w Iraku większość szyitów za heretyków.

PAP/RIRM

drukuj