fot. flickr.com

USA: bezrobocie w USA utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie

Gospodarce amerykańskiej przybyło w listopadzie 266 tys. nowych miejsc pracy. Wskaźnik bezrobocia spadł w listopadzie o 0,1 proc. w porównaniu z październikiem, do rekordowo niskiego poziomu 3,5 proc. – poinformował w piątek amerykański resort pracy.

Największy wzrost zatrudnienia zanotowano w sektorze opieki medycznej, gastronomii i transporcie. Do wzrostu zatrudnienia w listopadzie w poważnej mierze przyczyniło się zakończenia strajku około 45 tys. związkowców zatrudnionych w zakładach General Motors.

„Ameryka pracuje. To jest podstawowe przesłanie raportu” – powiedział w reakcji na opublikowanie raportu Larry Kudlow, dyrektor Rady Doradców Ekonomicznych prezydenta Donalda Trumpa w wywiadzie dla dzielonym telewizji CNBC.

Niskiemu bezrobociu, najniższemu w ciągu ostatnich 50 lat i wzrostowi zatrudnienia towarzyszył wzrost przeciętnego wynagrodzenia za godzinę do 28.29 dol. – o 3,1 procent wyższego niż w listopadzie ubiegłego roku.

Raport amerykańskiego resortu pracy spowodował wzrost wartości większości akcji notowanych na giełdach. Dow Jones, indeks wartości akcji 30 największych przedsiębiorstw notowanych na giełdzie nowojorskiej, w reakcji na opublikowanie tych danych zyskał w piątek 330 punktów.

Dane o rynku pracy rozwiały ostatnie obawy o możliwość recesji i zdaniem wielu ekonomistów może to przyśpieszyć anemiczne tempo wzrostu gospodarki amerykańskiej.

PKB wzrósł w trzecim kwartale o 2,1 procent, o 0,4 procent mniej niż w trzecim kwartale ubiegłego roku. Równocześnie zanotowano spadek produkcji przemysłowej, co zdaniem ekonomistów jest spowodowane międzynarodowymi konfliktami handlowymi, a przede wszystkim wojną handlową Stanów Zjednoczonych z Chinami oraz pogarszającym się stanem globalnej gospodarki.

Prezydent Donald Trump, który prawie codziennie pisze na Twitterze o doskonałym stanie amerykańskiej gospodarki, utrzymując, że jest to głównie jego zasługa, z radością powitał piątkowy raport.

„WSPANIAŁY RAPORT O PRACY” – napisał prezydent Trump dużymi literami na Twitterze.

We wcześniejszym tweecie wyraził przekonanie, że „Gdyby nie było +horror show+ jakim jest +Radykalna Lewica+ i +Niczego Nie Robiący Demokraci+, giełda papierów wartościowych i gospodarka – jeśli to w ogóle jest możliwe – byłaby nawet w lepszym stanie”.

PAP

drukuj