fot. twitter.com

D. Trump zasugerował grupie kongresmenek z Partii Demokratycznej wyjazd z USA

Prezydent USA Donald Trump zaatakował w niedzielę na Twitterze grupę kongresmenek z Partii Demokratycznej za krytykowanie masowych akcji przeciw imigrantom i napisał, że powinny opuścić kraj i wrócić do tych „dotkniętych przestępczą zarazą miejsc, z których pochodzą”.

Kongresmenki krytykowały politykę migracyjną prezydenta, a zwłaszcza organizowane na jego zlecenie naloty służb migracyjnych, mające za zadanie zatrzymanie nielegalnych imigrantów i deportowanie ich.

„Jakie to interesujące, widzieć +Progresywne+ Demokratyczne kongresmenki pochodzące z krajów, których rządy są kompletną i totalną katastrofą, najgorsze, najbardziej skorumpowane i niewydolne na całym świecie (o ile w ogóle mają funkcjonujące rządy), jak teraz głośno i złośliwie mówią ludziom w Stanach Zjednoczonych, największemu i najpotężniejszemu państwu na świecie, jak powinien działać rząd” – napisał Donald Trump.

„Czemu nie wrócą i nie pomogą naprawić tych całkowicie zepsutych, dotkniętych przestępczą zarazą miejsc z których pochodzą. A potem wrócą i pokażą nam jak się to robi” – głosi kolejny tweet prezydenta.

Jego uwagi były – jak pisze AP – prawie na pewno skierowane do Alexandrii Ocasio-Cortez, młodej, ale bardzo popularnej kongresmenki z Nowego Jorku i grupy jej sojuszniczek w Kongresie nazywanej „oddziałem” oraz Ilhany Omar, Ayanny Pressley i Rashidy Tlaib. Tylko Omar, która pochodzi z Somalii, nie urodziła się w USA.

Ocasio-Cortez zareagowała na Twitterze: „Panie prezydencie, kraj z którego pochodzę (…) to Stany Zjednoczone”.

W Ameryce w piątek rozpoczęły się już protesty przeciwko zaplanowanym od niedzieli masowym deportacjom. Władze niektórych stanów i miast zapowiedziały, że nie będą udzielać pomocy służbom migracyjnym.

Amerykański Związek Wolności Obywatelskich (ACLU) wystąpił z pozwem przeciw najnowszej akcji Trumpa, uzasadniając, że przed deportacją nielegalni powinni mieć prawo przedstawienia swojej sprawy sędziemu migracyjnemu.

PAP/RIRM

drukuj