fot. pixabay.com

Hiszpański rząd podzielony ws. sposobu rozwiązania problemu braku rąk do pracy przy prawie trzech milionach bezrobotnych

Pomimo blisko trzech milionów bezrobotnych w Hiszpanii ponad jedna trzecia firm ma problemy ze znalezieniem pracowników. Setki tysięcy przedsiębiorców skarży się na brak rąk do pracy; w hotelarstwie i budownictwie ten deficyt wynosi ponad 50 proc. – zgodnie z ostatnimi Badaniami Aktywności Biznesowej przedstawionymi przez Bank Hiszpanii.

Lewicowy rząd Pedro Sancheza jest podzielony w sprawie sposobu rozwiązania strukturalnego problemu na rynku pracy. Minister przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, zabezpieczenia społecznego i migracji Jose Luis Escriva opowiada się za zwiększeniem liczby imigrantów o profilach potrzebnych określonym sektorom gospodarki, podczas gdy minister pracy Yolanda Diaz domaga się szkolenia bezrobotnych w kraju i poprawienia im warunków pracy.

Według Jose Luis Escriva, imigrantom, którzy przyuczają się do deficytowych zawodów należy ułatwić zalegalizowanie pobytu w kraju. Pakiet ustawodawczy w tej sprawie został już przedstawiony przez rząd w lipcu ub. roku. Inna z propozycji dotyczy umożliwienia bezpośredniego zatrudniania osób w kraju ich pochodzenia, podobnie jak w przypadku pracowników tymczasowych do zbiorów owoców i warzyw.

Według Banku Hiszpanii, obecnie 35 proc. firm deklaruje wakaty, najwięcej w hotelarstwie i budownictwie – ponad 50 procent. Poszukiwani są także pracownicy z obszaru nowoczesnych technologii i cyfryzacji, transportu, rolnictwa i handlu. Eksperci wskazują na istniejący strukturalny problem braku korelacji między kształceniem pracowników a potrzebami zatrudnienia ze strony przedsiębiorstw.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl