fot. pixabay.com

Hiszpania: Przybywa ubogich i kolejek po żywność

Działające na terenie Hiszpanii organizacje charytatywne alarmują o szybko rosnącej liczbie ubogich oraz organizują kolejki po żywność. Regularne wydawanie posiłków dla osób poszkodowanych przez koronakryzys prowadzone jest już na terenie wszystkich 50 prowincji tego kraju.

Jak odnotowała we wtorek madrycka rozgłośnia Cope, wraz z gorszymi niż przewidywał rząd prognozami dla hiszpańskiej gospodarki w 2021 r. należy spodziewać się pogorszenia sytuacji materialnej obywateli. Radio wskazuje na szacunki największych instytucji charytatywnych kraju, informujące o poszerzającej się sferze ubóstwa.

Z kolei radio Cadena Ser podaje, że we wszystkich regionach kraju w czasie koronakryzysu powiększyła się znacząco liczba osób pobierających codziennie żywność lub gotowe posiłki wydawane przez organizacje charytatywne, w tym głównie Caritas.

Z szacunków władz hiszpańskich struktur Caritas wynika, że w wyniku COVID-19 grono potrzebujących odbierających pomoc od tej instytucji zwiększyło się o ponad pół miliona osób. Oznacza to, że co trzecia osoba, której pomaga dziś ta organizacja, to ofiara koronakryzysu.

Według władz hiszpańskiej Caritas w ciągu roku pandemii władze tej instytucji musiały nasilić akcje pomocowe na terenie wszystkich 70 diecezji tego kraju. Pomoc realizowana jest zazwyczaj w kościołach lub przylegających do nich pomieszczeniach.

Tymczasem ekonomiści z Hiszpanii wskazują, że oczekiwane w 2021 r. nasilenie się zjawiska zwolnień może poszerzyć liczbę osób potrzebujących. Odnotowują też perspektywy banku centralnego tego kraju, który twierdzi, że w 2021 r. wzrost gospodarczy wyniesie zaledwie 3,2 proc., czyli znacznie poniżej prognoz UE.

Z opublikowanych w styczniu analiz socjologów i ekonomistów z regionu Madrytu wynika, że wskutek pierwszej fali epidemii w Hiszpanii odsetek osób z klasy średniej obniżył się do poziomu 58 proc. społeczeństwa, czyli notowanego w dekadzie lat 90.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl